"Pirro Dimas"

Kur peshëngritësi Pirro Dhima ishte “tironc”, e tash thotë se “është grek i lindur në Shqipëri”

Pas 17 vitesh në Greqi vazhdoni të keni ende theksin e të folurit në dialekt të Tironës.

Pirro Dhima: Jam Tirons me vlla…në Tironë jam rritur shpesh me shokët bënim shaka duke fol tironse…

12 vite pas kësaj deklarate që Pirro Dhima ka bërë në një rrëfim të emisionit Exclusive, me sa duket sot ka ndryshuar mëndje. Në një shkrim të gazetares Elena Akrita ajo e përmend Pirro Dhimën si kampionin grek me origjinë shqiptare.

Kjo gjë me sa duket e ngacmoi Pirron, kampionin dhe rekordmenin shqiptar të peshëngritjes, i cili në një mesazh dërguar gazetares e korrigjon duke i vënë theksin faktit se ishte një grek i lindur në Shqipëri.

Një dyzim që e ka shoqëruar gjatë gjithë jetës sportistin e rrallë që ka pasur vendi ynë dhe për fat të keq politika dhe trazirat e viteve ’90-të i dhanë mundësinë shtetit fqinj Greqisë që t’i vjelë më shumë fryte se sa vendi i origjinës që e krijoi.

Shpërndaje

Baku

Azerbajxhani tregon forcën, paradë ushtarake për të festuar fitoren në Karabak

Volkswagen Golf

Golf 3 e nxjerr një autobus të mbetur në borë

Firehawks

Video e rrallë e aksionit të helikopterit të ‘operacioneve speciale’ të marinës së SHBA

Bahamas

Pamje që shihen një herë në jetë/ Peshkaqeni sulmon breshkën, peshkatarët…

Bursa

Ja si grabitet filiali i postës në Turqi

MadMan’s Choice

Grupi muzikor suedez sjellin versionin rock të këngës “Xhamadani vija-vija”

Ellie

“Mogli” i filmave në jetën reale, fëmija jeton me kafshët e egra, s’mund të flasë e ha bar

Gage Gillean

Ylli i rrjeteve sociale shkatërron makinën 3.4 milionë dollarë

Australi

Pamjet mahnitëse kur gorilla miqësore e kopshtit zoologjik, ndihmon zogun e plagosur të fluturojë

Gjermani

Gjermanët s’e durojnë izolimin – Situatë “kaotike” në Frankfurt

Houston

“I grahi më mirë kur pij”, fjalët e fundit të shoferit para aksidentit fatal, shihni videon dramatike

“Dreqi e marrtë”

Sinan Vllasaliu publikon këngën e re, dedikim për Ushtrinë e Kosovës

BMW

Kompania prezanton kostumin turbo-elektrik me krahë që fluturon me 300 km/orë

Jerevan

Protestuesit sulmojnë qeverinë dhe Kuvendin armen pas marrëveshjes së paqes me Azerbajxhanin

Nick Carter

​Lufta e re botërore për shkak të COVID, kreu i forcave britanike thotë se rreziqet janë reale

UltraOne

Maska më e sigurt kundër COVID-19, filtron deri në 99.97 për qind të ajrit që thithni