Granit Xhaka

“Kemi Granit Xhakën!” – Si e rindërtoi ylli i Arsenalit marrëdhënien e tij me tifozët e Topçinjve

Nëse ka pasur ndonjëherë një tregues se sa mirë po shkojnë gjërat në Arsenalin që gjendet në krye të tabelës tani, ai sinjal erdhi në fund të fitores 3-0 të muajit të kaluar ndaj Brentfordit.

Vërshëllima e fundit nga gjyqtari erdhi sapo kishte përfunduar ajo ndeshje dhe lojtarët të gjithë po shkonin drejt tifozëve udhëtues për të festuar fitoren e gjashtë në shtatë ndeshjet e Ligës Premier.

Dhe atëherë ndodhi ajo që pak kush e kishte imagjinuar.

“Ne kemi Granit Xhakën, kemi Granit Xhakën. Kemi Granit Xhakën, kemi Granit Xhakën…”, ishte këndimi i tifozëve Gunners.

Kjo ishte kënga që po këndohej nga fundi i gëzueshëm jashtë fushe, ndërsa skuadra e Mikel Artetës qëndronte përballë tifozëve të Arsenalit, duke u valvitur, duartrokitur dhe duke shprehur mirënjohjen e tyre për të gjithë mbështetjen.

Për Xhakën, ishte një moment i madh.

“Është një ditë shumë, shumë e veçantë për mua”, pranoi ai më pas në një mesazh emocionues të cilin e dërgoi përmes llogarisë së Arsenalit në Twitter.

“Për të dëgjuar se çfarë ndodhi, (që ju) ta këndoni këngën për mua. Faleminderit”.

Për shumicën e lojtarëve, pranimi i këngëve nga tifozët nuk do të ishte asgjë e re.

Por, për sa i përket marrëdhënies së tij me tifozët e Arsenalit, Xhaka nuk është një lojtar i zakonshëm.

Në të vërtetë, fakti që ai tani po merr vlerësimin e tyre flet shumë për cilësinë e performancave që ka bërë këtë sezon.

Pas gjashtë vitesh me Arsenalin, ky ishte sezoni që shumë menduan se zvicerani më në fund do të largohej nga formacioni startues, veçanërisht me ndryshimin e sistemit të prezantuar nga Mikel Arteta, i cili pa që Xhaka të luante në një rol shumë më të avancuar në mesfushë sesa e zakonshme.

Në vend të kësaj, ai ka çimentuar vendin e tij në ekip me një seri paraqitjesh të shkëlqyera. Një lojtar që më parë shihej si fatkeqësi që pret të ndodhë, tani nuk mund të hidhet.

Ai ishte i mrekullueshëm kundër Brentfordit në të dy skajet e fushës, duke formuar një pengesë pothuajse të padepërtueshme përpara katër mbrojtësve së bashku me Thomas Parteyn, duke luajtur gjithashtu një rol kryesor në të tretën e fundit.

Asistimi i Xhakës për golin e Gabriel Jesus – një top i mrekullueshëm për sulmuesin brazilian me kokë – ishte i treti i tij në Ligën Premier këtë sezon. Vetëm Bukayo Saka (katër) ka më shumë.

“Gjatë gjithë kohës, ai po përpiqet të më gjejë mua”, deklaroi Jesus pas lojës. “Ishte një top i madh, një krosim i mrekullueshëm”.

“Jam shumë i lumtur që luaj me të. Ai është inteligjent dhe një lojtar cilësor gjithashtu”.

Statistikat e Xhakës këtë sezon tregojnë se sa po e shijon lirinë e re që ka brenda skuadrës.

Ai ka një gol dhe tre asistime në emrin e tij në vetëm shtatë ndeshje. Ai gjithashtu ka krijuar 14 raste dhe ka pasur 25 prekje në zonë – kjo është vetëm 12 më pak se ai gjatë gjithë sezonit 2021-2022.

Mirëpo, nuk është vetëm ecja përpara aty ku ai ka shkëlqyer. Në mbrojtje, ai ka qenë shumë i fortë.

Askush në skuadrën e Arsenalit nuk ka bërë më shumë ndërprerje se Xhaka, ndërsa ai gjithashtu ka fituar 33 herë posedimin e topit në shtatë ndeshje – vetëm dy lojtarë e kanë rikuperuar topin më shumë.

Dhe gjithashtu nuk ka pasur asnjë shenjë – gjithsesi tani për tani – e gabimeve të papritura në përqendrim që kanë pllakosur Xhakën gjatë gjithë karrierës së tij në Arsenal.

Pra, çfarë e vendos Arteta këtë nivel të ri të performancës?

“Është qëndrueshmëria e tij”, deklaroi trajneri  i Arsenalit pak para ndeshjeve ndërkombëtare.

“Si ecën ai çdo ditë, si është mësuar në momente të ndryshme në karrierën e tij – qofshin ata këtu apo me ekipin kombëtar – dhe gatishmërinë e tij me kalimin e kohës për të qëndruar i përulur, për të parë përpara dhe për t’u përpjekur të përmirësohet”.

“Kur e bëni këtë, normalisht ndodhin gjëra të mira”.

Arteta shtoi: “Unë mendoj se ai ndjen tani që dashuria dhe respekti shkojnë në të dyja drejtimet. Ju shikoni mbështetësit tanë dhe mënyrën se si po i këndonin atij. Kjo e bën atë emocional”.

“Kjo e bën atë të përpiqet të japë edhe më shumë dhe unë jam shumë i kënaqur për të, sepse, sipas mendimit tim, ai e meriton plotësisht atë”.

Po të mos ishte Arteta, Xhaka do të ishte larguar prej kohësh nga Arsenali.

Mesfushori ka pranuar hapur se i kishte “valixhet e mbushura” dhe ishte gati të kthehej në Gjermani pas grindjes që pati me tifozët e Arsenalit gjatë një ndeshjeje me Crystal Palacen në tetor të vitit 2019.

Xhaka ishte kapiten në atë kohë dhe i hoqi shiritin nga ish-trajneri Unai Emery pas incidentit, i cili e pa Xhakën me zemërim duke u thënë mbështetësve të Arsenalit që të “shkoni në djall” ndërsa ata e përqeshnin atë nga fusha teksa ai po zëvendësohej.

Dukej se nuk kishte rrugë kthimi dhe nuk do të kishte pasur nëse Emery do të kishte mbetur në klub. Por, Arteta mbërriti menjëherë pas dhe e bindi Xhakën të qëndronte.

Kjo ishte gati tre vjet më parë dhe rruga drejt faljes me bazën e fansave nuk ka qenë e lehtë. Por Xhaka nuk është një lojtar që do t’i shmanget ndonjëherë një sfide.

Ka pasur përplasje përgjatë rrugës, duke përfshirë dy kartonë të kuq sezonin e kaluar, por mesfushori është po aq i respektuar tani sa ka qenë ndonjëherë në Londrën Veriore përpara derbit të së shtunës kundër Tottenhamit.

Në të vërtetë, tifozët e Arsenalit do të këndojnë përsëri emrin e Xhakës në Emirates – diçka që do të ishte e pamundur të imagjinohej pak kohë më parë.

Por, nëse koha e mesfushorit në Angli na ka mësuar diçka, është se nuk mund ta shlyeni kurrë atë që ka bërë te Arsenali.