IA

Inteligjenca artificiale krijon skuadrën më të mirë në histori të futbollit me pesë lojtarë

Lionel Messi dhe Cristiano Ronaldo shihen krah për krah, teksa skuadra më e madhe me pesë lojtarë në historinë e futbollit është emëruar nga Inteligjenca Artificiale.

Inteligjenca artificiale zgjidh një nga debatet më të mëdha të futbollit, duke filtruar mijëra kampionë për të krijuar skuadrën më të mirë në botë me pesë lojtarë, raporton The Mirror. Ritmi i jashtëzakonshëm dhe ngushtësia e fushës me pesë lojtarë kërkon një lloj tjetër lëvizshmërie me top, që do të thotë se vetëm më të mëdhenjtë e të gjitha kohërave do të futeshin në të.

Portieri – Lev Yashin

Në portë nuk është askush tjetër veçse Lev Yashin, portieri i vetëm në histori që ka fituar Topin e Artë. Gardiani rus priti 151 penallti dhe mbajti mbi 270 porta të paprekura gjatë karrierës së tij, një arritje për të trembur çdo sulmues.

Çuditërisht, Yashin në fakt filloi karrierën e tij si një lojtar hokej mbi akull, ku mbrojtja e tij mbresëlënëse tërhoqi vëmendjen e Alexei Khomich. Khomich e ktheu potencialin e Yashin në një thesar të ekipit kombëtar sovjetik, duke vazhduar trashëgiminë e tij. ‘The Black Panther’ e fitoi pseudonimin e tij nga fanella e tij ikonë e zezë dhe shkathtësia akrobatike dhe kaloi gjithë karrierën e tij 18-vjeçare në Dinamo Moska, duke fituar pesë tituj ligë dhe tri kupa, për të mos përmendur medaljen e tij të artë olimpike në Melburn 1956.

Ndërsa disa argumentojnë se portierët e sotëm përballen me lojtarë shumë më të mirë se sulmuesit e viteve 1960, asgjë nuk mund të krahasohet me konsistencën teorike dhe paraqitjen frymëzuese të një njeriu që kaloi nga punëtor i fabrikës në fitues të Topit të Artë.

Mbrojtësi – Franz Beckenbauer

“Muri i gjallë” në mbrojtje nuk është askush tjetër veç Franz Beckenbauer. Legjenda gjermane posedonte shkathtësinë për të luajtur si qendërmbrojtës sulmues dhe u bë i njohur për hyrjen në gjysmën e kundërshtarit. Beckenbauer është i vetmi lojtar që ka drejtuar dhe menaxhuar skuadrat fituese të Kupës së Botës, duke ofruar një pasuri të mençur për formacionin me pesë lojtarë. ‘Der Keiser’, ose ‘Perandori’, dominoi futbollin gjerman, duke e çuar Bayern Munich në katër tituj ligë dhe tri Kupa të Kampionëve Evropiane të Klubeve radhazi. Nuk është çudi që AI e zgjodhi atë si qendërmbrojtësin më të fortë në botë, por suksesi nuk ndalet këtu – ai gjithashtu shënoi 14 gola për vendin e tij, duke e bërë atë një armë në gjysmën e kundërshtarit, por edhe të tijën.

Mesfushori – Andres Iniesta

I njohur më së shumti për asistimin dhe krijimin e mundësive të golave, ai u emërua si lojtari më i mirë në Evropë në 2011 pasi e çoi Spanjën në fitoren e Euros në 2008 dhe 2010, pas një fitoreje në Kupën e Botës në 2010. Stili i lojës Tiki Taka i Iniestas do të shkëlqente në një fushë me pesë lojtarë, duke e bërë atë një kërcënim në mesfushë.

Sulmuesi – Lionel Messi dhe Cristiano Ronaldo

Messi ka tetë Topa të Artë, tre më shumë se Ronaldo, por portugezi aktualisht ka shënuar më shumë gola në përgjithësi. Është e qartë të shihet se ata të dy meritojnë një vend në këtë skuadër superyjesh. Heroi argjentinas kishte një debutim ironik, duke u përjashtuar me karton të kuq pas më pak se një minutë në fushë në vitin 2005. Por gjërat më pas për të ndryshuan si dita me natë, duke shënuar 106 gola për vendin e tij dhe duke fituar Kupën e Botës në 2022. Ai ishte kyç në tripletën e parë të Barcelonës dhe tituj të shumtë të La Ligës dhe u bë golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave të klubit në vetëm 24 vjeç. Ai nënshkroi për PSG në 2021 dhe më pas Inter Miamin në 2023, duke vazhduar historinë e tij legjendare të suksesit.

Për legjendën portugeze, në një ndeshje kundër West Hamit në vitin 2021, ai arriti një shpejtësi fenomenale prej 32.5 km/h. Shpejtësia e Ronaldos është një avantazh në fushën me pesë futbollistë, duke e lejuar atë të jetë kudo në të njëjtën kohë, shumë për frikën e kundërshtarit të tij. Lista e tij e nderimeve është e pafundme, me pesë trofe në Ligën e Kampionëve dhe tre tituj të Ligës Premier. Bota e futbollit e adhuron Ronaldon, duke i dhënë atij muzeun dhe modulin e tij në një diplomë universitare – duke e vlerësuar atë mbi çdo futbollist tjetër në histori.

Megjithëse futbolli nuk mund të shohë kurrë Messin dhe Ronaldon të luajnë në të njëjtin formacion, perspektiva është magjepsëse për tifozët e futbollit anembanë globit. Megjithatë, jo të gjithë e adhurojnë dyshen. Jose Mourinho, i pyetur se kush do të ishte i madhi i tij i të gjitha kohërave, zgjodhi Ronaldo “El Fenomeno”. Inteligjenca artificiale mund të jetë e dobishme për kompozimin e skuadrave kryesore, por kurrë nuk do të jetë në gjendje të parashikojë karrierën e egër që do të kishte sukses nëse nuk do të ishte për një lëndim që përfundon karrierën. “Ai ishte lojtari më i mirë që kisha parë ndonjëherë të dilte në fushë” – një deklaratë e guximshme e Special One për brazilianin, karriera e të cilit u ndërpre nga një këputje e tmerrshme e tendinit. /Telegrafi/