Shani Tarashaj

E dhimbshme, për shkaqe shëndetësore futbollisti kosovar ndërprenë karrierën në moshën 27-vjeçare

Sulmuesi kosovar me pasaportë zvicerane Shani Tarashaj e ka mbyllur me futbollin e luajtur, ndonëse është vetëm 27 vjeç.

Ish-sulmuesi i Everton bën me dije përmes një postimi në rrjetet sociale se shkak i këtij vendimi janë bërë dëmtimet e shumta dhe problemet shëndetësore.

Ish-futbollisti me origjinë kosovare thekson ndër të tjera se kur kujton karrierën e tij vlerëson shumë kohët te klubi anglez, te gjermanët e Eintracht Frankfurt apo te Zurich.

“Të dashur miq të futbollit

Me ndjenja të përziera do të doja të njoftoja se më është dashur të përfundoj karrierën time profesionale në futboll për shkak të disa dëmtimeve dhe sëmundjeve.

Unë jam jashtëzakonisht mirënjohës që, pavarësisht nga shumë pengesa, mund të shikoj prapa në një karrierë plot ngjarje dhe ngjarje.

Në Grasshopper Club Zurich pata mundësinë të përjetoj një karrierë shumë të larmishme dhe të suksesshme të të rinjve dhe të festoj përparimin tim në futbollin profesionist. Lëvizja ime në klubin historik të Premierligës FC Everton, si dhe koha ime me klubin e Bundesligës Eintracht Frankfurt, nuk do të harrohet. Një tjetër moment kryesor i karrierës sime dhe një nder i madh ishte debutimi im në kombëtaren e Zvicrës dhe pjesëmarrja në Kampionatin Evropian 2016.

Do të doja të përfitoj nga ky rast për të falënderuar të gjithë ish-trajnerët dhe shokët e mi të skuadrës, miqtë e mi, menaxhmentin tim @soçermondial.official, familjen time dhe veçanërisht prindërit e mi për mbështetjen e tyre ndër vite!

Shani juaj!”-shkruan Tarashaj. /Demokracia.com