Chelsea

Chelsea del jashtë parashikimeve, fiton me dhjetë lojtarë ndaj Brightonit

Chelsea ka triumfuar 3-2 ndaj Brightonit në kuadër të javës së 14-të në Ligën Premier.

Pas 17 minutash lojë, Blutë kaluan në epërsi me golin e Enzo Fernandez, që ishte i pari për të në ligën angleze, ndërsa u asistua prej Benoit Badiashile.

Katër minuta më vonë, Chelsea shënoi edhe të dytin, tani me anë të Levi Colwill, që u asistua prej Nicolas Jackson.

Por, Pulëbardhat nuk u dorëzuan dhe ngushtuan epërsinë e vendasve në 2-1 me golin e Buonanotte (43’).

Chelsea më pas ishte në presion total, pasi Conor Gallagher pranoi edhe kartonin e dytë të verdhë në minutën e 45-të, për t’i lënë me dhjetë lojtarë në fushë.

Përkundër epërsisë numerike, Brightoni nuk ia doli të shfaqte shumë ndaj Chelseat, me Blutë që shënuan edhe njëherë.

Ishte James Milner, ai që shkaktoi penallti, duke rrëzuar në zonë Mykahilo Mudryk.

Nga pika e bardhë i saktë u tregua Enzo, që realizoi për 3-1 në minutën e 65-të.

Brightoni nuk u dorëzua, dhe shënoi edhe të dytin në minutën e 90+2-të, me anë të Joao Pedros që shënoi me kokë nga një harkim prej këndi.

Por, Chelsea e mbajti epërsinë prej 3-2, për të marrë tri pikë të mëdha në duelin që kishte 110 minuta lojë.

Pas javës së 14-të, Chelsea gjendet në vendin e dhjetë me 19 pikë, ndërsa në xhiron e 15-të takohet me Manchester Unitedin.