Tyson Fury

Arsyeja zemërthyese pse nëna e Tyson Furyt nuk e ka parë kurrë Gypsy Kingun të luftojë

Ai është një nga yjet më të mëdhenj të sportit në botë, me miliona njerëz që bëjnë gjithçka për të parë ndeshjet e tij të boksit. Megjithatë, ka një person në jetën e Tyson Furyt që nuk e ka parë kurrë atë të luftojë gjatë karrierës së tij 16-vjeçare dhe kjo është nëna e tij, Amber Fury.

Duke marrë parasysh se sa mediatik janë babai i Tyson, John dhe vëllai Tommy Fury, shpesh vjen si befasi për fansat që Amber nuk është parë kurrë në një ngjarje të boksit.

Dhe, rezulton se ka një arsye pse mamaja e Tyson vendos të mos e shikojë atë në ring. Duke folur për marrëdhënien me nënën e tij në një intervistë për Irish Mirror, Tyson shpjegoi se Amber nuk është një fanse e stilit të jetës së të famshmëve.

“Kam parë në Google një ditë tjetër dhe nuk ka asnjë fotografi të nënës sime në internet. Kjo është e çmendur apo jo?”, deklaroi Gypsy King, duke shtuar se nëna e tij është një “person shumë privat”.

Ai shtoi: “Ajo nuk ka qenë kurrë në një nga luftimet e mia të boksit, amatore apo profesioniste dhe nuk ka qenë fare në sy të publikut. Ajo është një person privat. Ky është prioriteti i saj, jo i imi”.

“Unë nuk mendoj se kjo do të thotë diçka për nënën time. Asaj nuk i intereson nëse unë jam kampion bote apo jo, për sa kohë që jam i shëndetshëm dhe i lumtur. Kjo është e vetmja gjë që do të thotë diçka për të”, ka shtuar më tej ish-kampioni i botës në WBC.

Tyson vazhdoi duke shpjeguar se nëna e tij nuk ka qenë kurrë e interesuar për para apo pasuri materiale, vetëm për shëndetin e fëmijëve të saj.

“Mund t’i jepni mamasë time atë tavolinë plot me kartëmonedha dhe diamante dhe kjo nuk do të ndryshonte kurrë kush është ajo”, vazhdoi ai.

“Paratë nuk mund të ndryshojnë individë të caktuar; asgjë nuk mundet. Ju mund t’i jepni asaj fuqinë për të drejtuar Britaninë e Madhe, nuk do të kishte rëndësi, nuk do ta ndryshonte atë”.

Amber ishte gruaja e parë e babait të Tyson, me çiftin që kanë tre djemë dhe një vajzë përpara ndarjes së tyre të mëvonshme.

Ndërsa vendimi i Amber për të shmangur famën e ka mbajtur atë në tokë, do të thotë gjithashtu se ajo nuk është plotësisht e vetëdijshme për suksesin e djalit të saj, me Tyson që bën zbulimin zemërthyes se Amber ‘nuk i kupton plotësisht’ arritjet e tij.

“Të jem i sinqertë, mamaja ime nuk e kupton plotësisht atë që kam arritur si boksier”, shkroi ai në biografinë e tij të vitit 2019 ‘Behind The Mask’.

“E nxora për të bërë pazar një herë pas përballjes me Wilderin dhe më ndalonin për fotografi dhe autografe kudo që shkoja në Mançester dhe ajo nuk mund ta kuptonte”.

“Më duhej t’i shpjegoja asaj se isha kampione e botës në peshat e rënda dhe shumë njerëz më kishin parë dhe më kishin mbështetur. Në fakt ishte shumë e veçantë”, ka rrëfyer më tej Fury.