trajneri i Leverkusenit

Xabi Alonso: Nuk ishte dita jonë, edhe për shkak të gabimeve të mia, është turp

Xabi Alonso, i cili e gjeti veten të tejkaluar nga Gian Piero Gasperini, nuk ngurroi të pranonte humbjen dhe epërsinë e rivalit: “Atalanta ishte më e mirë se ne, nuk mund të thuhet e kundërta. Nuk luajtëm dot ashtu siç donim, pas golit të parë, Atalanta gjeti shumë energji.

Ne ishim gati për duele një me një në fushë, por nuk mundëm të triumfojmë, është turp që ndodhi në finale. Mos bëj asgjë, veçse ta pranosh. Ishte disfata e parë, diçka e re për ne, por jeta vazhdon,”- tha ai.

Xabi Alonso: Sonte nuk do të jetë e lehtë për askënd

Atalanta ndërpreu serinë e tyre (që mbetet në 51 ndeshje të pamposhtur) dhe i pengon ata të arrijnë tripletën e trofeve. Por çfarë ndodhi? Askush nuk kishte demonstruar një epërsi të tillë ndaj Bayerit të tij. “Do të analizojmë pas ndeshjes, ndoshta ka pasur disa gabime, edhe të miat.

Xabi Alonso: “Nuk ishte dita jonë, edhe për shkak të

Kemi humbur shumë duele, në të njëjtën mënyrë jemi përqendruar shumë në fazat strikte, por kjo është mënyra jonë e lojës: u munduam të imponohemi. morëm përsipër ndeshjen që kishim përgatitur, por nuk funksionoi dhe patëm disa probleme”, analizoi ai.

Xabi donte të lexonte pozitivisht këtë natë të keqe dhe beson se kjo disfatë do të ndihmojë ekipin e tij të vazhdojë të rritet: “Ne do të mësojmë shumë nga kjo ndeshje. Një finale nuk harrohet. Secili prej nesh, përfshirë edhe mua, do të mësojmë nga përvojat e jetuara sot”.

Tani, megjithatë, ai nuk ka kohë për t’u pikëlluar. Dhe ai e di këtë: të shtunën, një titull i ri në lojë. Kupa e Gjermanisë kundër Kaiserlautern të Kategorisë së Dytë. “Sfida e radhës është para nesh: Si do ta kapërcejmë dhimbjen e sotme? Do të shohim të shtunën nëse do ta përballojmë atë”