Triumfi i Talebanëve

Triumfi i Talebanëve, Amerika mund të paguajë shtrenjtë për humbjen në Afganistan

Joe Biden mund të ketë më shumë përvojë në politikën e jashtme se çdo president amerikan në 30 vjet, por ai është i kritikuar ashpër nga Robert Gates, i cili ka qenë sekretar i Mbrojtjes nën presidencën e Barack Obama-s, kur kanë shërbyer të dy në administratë, shkruan The Economist.

Gates e quajti z. Biden “një njeri me integritet” të cilin ishte e pamundur të mos e donte. Megjithatë, duke shkruar kujtimet e tij në “Duty”, ai shtoi: “Unë mendoj se ai ka gabuar pothuajse në çdo çështje të rëndësishme të politikës së jashtme dhe sigurisë kombëtare gjatë katër dekadave të fundit.”

Por në një afat të shkurtër, braktisja e Afganistanit dhe lënia nën sundimin e talebanëve pas gati 20 vitesh nga mbështetja amerikane, – imazhet e afganëve që shtyhen pas avionëve për t’u larguar dhe më pas bien të vdekur dhe atmosfera poshtëruese e fuqisë së madhe që kujtoi evakuimin e Siagon në vitin 1975, – vënë në lojë pretendimet e z. Biden se “Amerika është kthyer”, se bindja në demokraci dhe dhembshuria për të shtypurit kanë një vend pranë interesit vetjak në qendër të politikës së tij të jashtme; dhe se të paktën, pas katër vitesh palaçollëku, udhëheqja amerikane është përsëri kompetente.

Në kulmin e kritikave dypalëshe përçmuese, për herë të parë në presidencën e tij, Biden mbrojti me vendosmëri vendimin e tij, në një fjalim drejtuar vendit më 16 gusht.

Megjithëse ai tha se “kalimi i përgjegjësisë ndalon me mua”, ai i atribuoi shumë faj paraardhësit të tij Donald Trump, duke thënë se heqja dorë nga një marrëveshje paqeje e rënë dakord me talebanët nga Trump do të kishte bllokuar përsëri ushtarët amerikanë në një konflikt të përshkallëzuar.

Presidenti Biden fajësoi gjithashtu udhëheqësit afganë që “hoqën dorë dhe ikën” dhe forcat afgane të sigurisë që nuk luftuan.

Shpejtësia e kolapsit, tha ai, tregoi se kishte marrë vendimin e duhur. “Trupat amerikane nuk mund dhe nuk duhet të luftojnë në një luftë dhe të vdesin në një luftë, kur forcat afgane të mos jenë të gatshme të luftojnë për veten” tha ai.

Në thelb, ai argumentoi se ishin afganët që çuan në dështimin e aleatëve të tyre amerikanë, dhe jo anasjelltas. Biden argumentoi se ai ishte presidenti i katërt që kryesoi këtë luftë, dhe ai refuzoi t’ia dorëzonte atë një të pesti: “Sa gjenerata të tjera të vajzave dhe bijve të Amerikës do të kishit dërguar për të luftuar në luftën civile në Afganistan?”

Z. Biden pohoi se ekipi i tij kishte planifikuar gjithçka për “çdo rast”, por pranoi se kolapsi erdhi më shpejt nga sa e priste.

Më herët, më 8 korrik, Biden kishte hedhur poshtë çdo shans që diplomatët amerikanë të përfundonin duke u përpjekur për një dalje siç ajo që bënë në Vietnam. “Asgjë,” tha ai. “Zero.” Ai tha se mundësia që “talebanët të kapërcejnë gjithçka dhe të zotërojnë të gjithë vendin është shumë e pamundur”.

Reagimet

Republikanët, përfshirë Trump -in, thanë se Biden kishte hequr dorë nga dalja. Mike Pompeo, sekretari i Shtetit i z. Trump, hodhi poshtë idenë që marrëveshja e Trump ishte problemi si “zhvendosje fajtore patetike”.

Megjithatë, duke u shfaqur më 15 gusht në “Fox News Sunday with Chris Wallace”, z.Pompeo gjithashtu ndau një pjesë të fajit edhe për presidentin afgan, Ashraf Ghani, duke e quajtur atë më shumë të interesuar për të vjelë para nga Shtetet e Bashkuara sesa për të folur me njerëzit e tij, dhe ai tha se Forcat e Armatosura amerikane kishin dështuar gjatë dy dekadave për të trajnuar forcat afgane.

Raportimi nga Washington Post dhe media të tjera ka treguar se Forcat e Armatosura dhe udhëheqësit civilë kanë mashtruar publikun gjatë gjithë luftës, duke këmbëngulur në përparimin që nuk ekzistonte, përfshirë trajnimin e ushtarëve afganë.

Në fakt, duke ofruar kaq shumë përvojë luftarake, Amerika duket se ka qenë më efektive në trajnimin e luftëtarëve talebanë. Veteranët po nxitojnë të thonë se ata tani mendojnë se sakrificat e tyre nuk ishin për asgjë, një përfundim që duhet të ndihmojë në reformimin e forcave të armatosura, ashtu si ndodhi pas Vietnamit.

Reagimi i amerikanëve ndaj shpërbërjes së misionit 20-vjeçar në Afganistan ndaj imazheve të tmerrshme në ekranet e tyre televizive nuk është ende i qartë.

Sondazhi deri më 9 gusht ka treguar se, nëse u kërkohet të shprehin një pikëpamje, amerikanët thanë se mbështesin tërheqjen e zotit Biden. E majta brenda Partisë Demokratike e donte Amerikën shumë kohë më parë dhe kritikët demokratikë të tij nuk kanë shtëpi tjetër politike.

Përçmimi i vetë Trump për përfshirjen e Amerikës në Irak, i cili kritikoi z.Biden që trupat duhet të ishin tërhequr më herët, ka zbehur sulmet nga republikanët, duke i lënë ata të sulmojnë mënyrën e tërheqjes, sesa faktin që ky veprim u krye. Për më tepër, avullimi brenda natës i forcave afgane të sigurisë, pas angazhimit prej më shumë se 80 miliardë dollarësh nga Amerika, mund të bëjë që shumë amerikanë të bien dakord me Biden se ishte udhëheqja afgane që dështoi.

Kritikët e tërheqjes

Nga e majta dhe e djathta, kritikët e tërheqjes së z. Biden këmbëngulin se Amerika mund të kishte ruajtur pafundësisht status quo -në e fundit të pakëndshme në Afganistan duke mbajtur një prani të vogël mbështetëse prej ndoshta 2,500 ushtarësh.

Këta kritikë e shohin z. Biden si përsëritës të gabimit që z.Obama bëri në Irak në vitin 2011 – me nxitjen e z. Biden. Me tërheqjen e trupave amerikane atëherë, Obama hapi derën për marrjen nën kontroll nga Shteti Islamik.

Ndihmësit e Biden u përgjigjën me kundër faktin e tyre. Sekretari i Shtetit, Antony Blinken, këmbënguli se ishte vetëm angazhimi amerikan për t’u tërhequr që kishte bërë që talebanët të pezullonin sulmet ndaj trupave amerikane. Sikur administrata e Biden të hiqte dorë nga vendimi, tha ai në programin NBC Meet the Press më 15 gusht, “Unë do të isha në emisionin tuaj tani duke shpjeguar pse ne po dërgonim dhjetëra mijëra forca përsëri në Afganistan për të rifilluar një luftë që duhet të përfundojmë .. ”

Blinken vuri në dukje se amerikanët kishin shpenzuar një trilion dollarë dhe më shumë se 2,300 jetë në Afganistan. Ai tha se ata kishin qëndruar më gjatë se britanikët në shekullin e 19 -të dhe dy herë më shumë se sovjetikët në shekullin e 20 -të.

“Nuk ka asgjë që konkurrentët tanë strategjikë do të donin më shumë sesa të na shihnin të ngujuar dhe të zhytur në Afganistan për pesë deri në dhjetë apo dhe deri në 20 vjet të tjera,” tha Blinken, duke u lodhur dhe lënduar.

“Kjo nuk është në interesin kombëtar.” I vënë në presion nëse administrata do të mbyllë ambasadën e saj, Blinken tha se do të vijonte mbante një pjesë thelbësore të diplomatëve dhe “në fakt, një ambasadë, në një vendndodhje, pranë aeroportit”. Biden ka thënë se do të gjykohet në fund nëse një kërcënim terrorist për Amerikën do të vijë përsëri nga Afganistani.

Ndihmësit e tij këmbëngulin se zhvillimet në inteligjencën ushtarake, taktikat dhe aftësitë që nga sulmet e 11 shtatorit do të thotë se forcat amerikane do të jenë në gjendje të parandalojnë çdo rrezik. Së bashku me rezistencën e mundshme të Pakistanit ndaj operacioneve të ardhshme kundër terrorizmit, dështimi i dukshëm i inteligjencës amerikane për të parashikuar sulmin e talebanëve e vë në dyshim atë siguri. Po kështu edhe mbrojtja kontradiktore e z. Biden ndër vite për përdorimin e forcës.

Ai mbështeti sulmet ajrore të NATO -s në Ballkan dhe kundërshtoi George H.W.Bush për luftën ndaj Irakut, para se të mbështeste më pas George W. Bush.

Biden kundërshtoi ndërhyrjen e Obama-s në Libi si dhe vendimin e tij, në përgjigje të një kërcënimi të shtuar të talebanëve në vitin 2009, për të dërguar 30 mijë ushtarë në Afganistan.

Që kur Biden ishte fëmijë ai ka qenë gjithmonë marrës rreziku, duke besuar në fund në gjykimin e tij. Ky model çoi në një vlerësim tjetër që e ka trazuar prej kohësh, nga një portret kryesisht admirues në kronikën e madhe të politikës presidenciale amerikane, sipas librit “Çfarë Duhet”, nga Richard Ben Cramer, që analizon garat presidenciale. “Joe Biden kishte guxim,” shkroi Cramer. “Shumë herë, më shumë guxim, sesa sens.”/Monitor