3-3 me Kamerunin

Trishtimi nga barazimi i Serbisë mbërrin deri te Vuçiq, kryeopozitari e akuzon atë për kurdisje

“E kam fajin që është 3:3”: Vuçiq ka folur pas ndeshjes së Serbisë, duke debatuar me postimin e Lutovacit në Twitter dhe duke folur për atë që ka kënduar në tribuna.

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka folur nga Oslo dhe ka komentuar barazimin e Serbisë dhe Kamerunit në Kupën e Botës (3:3).

Kreu i shtetit serb ka shkuar në Oslo, ku ka biseduar me përfaqësuesit e Mbretërisë së Norvegjisë për bashkëpunimin në fushën e energjisë. Pas ditës së parë të vizitës, presidenti ka shpjeguar për mediat se si do të jetë ky bashkëpunim, por nuk është përmbajtur të prekë edhe rezultatet e ndeshjes Serbi-Kamerun.

Ai u ndihmua, natyrisht, nga gazetarja e Tv Pink-ut, Gordan Goca Uzelac, me një kërkesë për të komentuar Tweet-in e Zoran Lutovac.

“Nuk e kuptoj këtë… Unë kam faj që rezultati është barazim”, pyeti veten Vuçiq.

Pas pjesës hapëse, pasoi kanonada  e vërtetë – presidenti serb vazhdoi të debatonte për postimin e Zoran Lutovcit, por gjatë rrugës foli edhe për gjendjen e tij emocionale pas ndeshjes, për ditët kur kalonte kohë në tribunë dhe këngët që kishte kënduar.

“Për fat të keq nuk munda ta shikoja ndeshjen, isha me kryeministrin e Norvegjisë. Më vjen keq që nuk fituam dhe nuk mendoj se ka njeri që nuk i vjen keq. Unë jam i trishtuar, njerëzit tanë janë të trishtuar, secili prej nesh është i trishtuar. A mund ta godas atë top më mirë apo t’i stërvit ata lojtarë – nuk mundem. Detyra jonë ishte t’u siguronim atyre kushte të mira dhe kjo është ajo që ne mund të bëjmë. Por që dikush të mos thotë se po i lajmë duart nga ata njerëz, unë i jam mirënjohës Dragan Stojkoviqit për gjithçka që bëri për futbollin serb dhe për ngritjen e tij. Dhe për të gjithë kombëtaret që stërviten dhe luftojnë pa u lodhur. Njëherë e një kohë, kur ishim në tribuna, ne e tregonim dashurinë për klubin tonë jo kur fitonim dhe jo duke i sharë kur humbin, por duke i mbështetur. Kishim një këngë: “Luajtëm, humbëm. Do të luajmë dhe do të fitojmë”. Pra, sido që të jetë dhe çfarëdo që të jetë, ne do të fitojmë dhe do të ecim përpara. Sot kombëtarja jonë është më e mirë se 2, 3, 4, 5 vjet më parë dhe shumë më e mirë se 10 apo 15 vjet më parë”, tha ai.

Monologu, natyrisht, u mbyll me një koment për Zoran Lutovac.

“Më vjen mirë që ai njeri kishte kohë të mjaftueshme, për të thënë se po ngatërronte gjatë orarit të punës. Është mirë që ka mundur ta bëjë këtë, shteti ia ka bërë të mundur”, tha ai.

“Ti kryeson 3:1 dhe pëson dy gola nga kundërsulmi!!? Vuçiq duhet ta ketë thirrur (përzgjedhësin Stojkoviq). Gjithçka tjetër nuk ka kuptim…”, ishte postimi i Lutovacit për të cilin foli Vuçiq.

Lutovac është lider i opozitës në Serbi, kryetar i Partisë Demokratike atje. /Ballkani.info/