Kampioni

Tri pikë të arta për Dritën në Drenicë

Kampioni në fuqi i Kosovës, Drita ka marrë tri pikë të arta nga udhëtimi në Skënderaj duke triumfuar 1-2 përballë Drenicës.

Ndeshja nisi me një rast të mirë të mysafirëve të cilët shpërdoruan nëpërmjet kapitenit Ardian Limani.

Vendasit u kundërpërgjigjën me sulmuesin Kreshnik Uka, por që goditja e tij me kokë shkoi mbi portë.

Deri në fund të pjesës së parë, Lushtaku i vendasve dhe Shabani i mysafirëve patën raste shënimi por që portat mbetën të paprekura.

Kampioni në fuqi i Kosovës e nisi më rrezikshëm pjesën e dytë, kur në minutën e 54-të, Haxhi Neziraj goditi fuqishëm por që topi u ndal nga shtylla pingule.

Golin e epërsisë gjilanasit e arritën në minutën e 65-të, kur Xhevdet Shabani asistoi për Bujar Shabanin që shënoi për 0-1.

Drenica u mundua të kthehet në lojë, por që goditja e Taulant Dajakut në minutën e 71-të goditi vetëm traversën.

Vendasit barazuan rezultatin në minutën e 85-të, kur shënoi nga penalltia Taulant Dajaku.

E në sekondat e fundit të ndeshjes, Drita mori tri pikë tejet të rëndësishme pas golit të shënuar nga Xhevdet Shabani.

Pas kësaj fitore kampioni në fuqi ngritët në pozitën e tetë me 10 pikë të tubuara, ndërsa Drenica zë dy pozita më lart me dy pikë më shumë.

Ndeshjen e radhës kampioni në fuqi do ta zhvillojë para tifozëve të vet ku do të mirëpres Ballkanin, ndërsa Drenica luan në kryeqytet ndaj Flamurtarit.