Siri

Tre ushtarë vriten nga sulmet ajrore izraelite në Siri, sipas medies shtetërore

Sulmet ajrore izraelite në Siri vranë tre ushtarë dhe plagosën tre të tjerë në sulmin e fundit të Izraelit në vendin e shkatërruar nga lufta.

Media shtetërore tha se forcat e mbrojtjes ajrore po përballeshin me ato që tha se ishin sulme bombarduese izraelite që synonin objektivat në afërsi të provincës bregdetare siriane të Tartus.

“Agresioni çoi në vdekjen e tre ushtarëve dhe plagosjen e tre të tjerëve”, tha agjencia zyrtare e lajmeve siriane SANA, duke cituar një burim ushtarak të paidentifikuar.

Që kur shpërtheu lufta civile në Siri në vitin 2011, Izraeli ka kryer qindra sulme ajrore brenda vendit, duke synuar pozicionet qeveritare, si dhe forcat aleate të mbështetura nga Irani dhe luftëtarët e Hezbollahut.

Forcat e saj po përballeshin gjithashtu me “objektivat armiqësore” mbi malet Qalamoun pranë kufirit me Libanin, raportoi SANA.