PSG

Transferimi i brazilianit Neymar, bastiset selia e PSG-së në mes të shkurtit

Selia e PSG-së u bastis në mes të shkurtit, si pjesë e hetimeve për dyshimet për një favor tatimor të dhënë klubit parizian gjatë transferimit të sulmuesit brazilian Neymar në vitin 2017, sipas informacioneve të gazetës “Le Monde”, e konfirmuar edhe nga AFP.

Këto kontrolle janë kryer në selinë e klubit në Boulogne-Billancourt nga policia gjyqësore franceze. I kontaktuar nga AFP, një zëdhënës i PSG-së tregoi se klubi po bashkëpunonte “me të gjitha palët në këtë çështje” me “objektivin për të ndaluar informacionin e rremë që qarkullonte kundër tij”.

Hetimi për transferimin e superyllit brazilian është pjesë e një hetimi të kryer që nga shtatori 2022 rreth operacioneve të ndikimit që i atribuohen ish-drejtorit të komunikimit të klubit, Jean-Martial Ribes.

Drejtësia po pyet nëse ish-zëvendëspresidenti (Rilindja) i Asamblesë Kombëtare, Hugues Renson, u përpoq të merrte “përparësi tatimore” nga qeveria për PSG-në gjatë transferimit për 222 milionë euro (më i shtrenjti në histori) të Neymar në klubi i kryeqytetit francez.

Në mesin e janarit, Ministria e Ekonomisë dhe Financave u bastis si pjesë e këtij hetimi, duke përfshirë, sipas Mediapart, zyrën e drejtorit të përgjithshëm të zënë deri vonë nga Jérôme Fournel, që nga emërimi drejtor i Ministrit të Ekonomisë, Bruno Le Maire.

“Në kohën e transferimit të Neymar, nuk kishte asnjë rregull që na lejonte të dinim taksimin e transferimit”, tha një burim i afërt me menaxhmentin e klubit për AFP të enjten.

PSG thotë se ka “kontaktuar me administratën për të kërkuar që çështja të trajtohet si për çdo transferim tjetër” dhe ka denoncuar “një fushatë mediatike kundër klubit që filloi një muaj përpara Kupës së Botës në Katar në 2022”.