Tottenhami ndal Man Cityn në një ndeshje me fund dramatik

Kampioni në fuqi i Premierligës, Manchester City, i humbi pikët e para të sezonit të ri, 2019/20, pasi që u ndal me barazim 2:2 nga nënkampioni i sezonit të kaluar të Ligës së Kampionëve, Tottenhami. Në fund, rolin më të madh e luajti VAR-i.

Në ndeshjen e xhiros së dytë të sezonit të ri të Premierligës, Manchester City u kthye për herë të parë në stadiumin “Etihad” pasi u shpall kampion i Anglisë sezonin e kaluar. Mirëpo, “Citizens” mbetën të zhgënjyer pasi që nuk arritën më shumë sesa barazim kundër Tottenhamit.

Pjesa e parë shkoi mjaft mirë për Manchester Cityn, që dominoi me lojë të bukur, tipike për stilin e trajnerit Pep Guardiola. “Të kaltrit” dominuan me posedim të topit, goditje brenda kuadratit të portës e pasime.

Ky dominim u shfaq edhe në rezultat pasi që pjesa e parë u mbyll me rezultat 2:1 në favor të skuadrës së Guardiolës. Raheem Sterlingu e shënoi golin e parë, mirëpo vetëm tre minuta më vonë Erik Lamela e barazoi rezultatin me një supergol.