Talibanët

Talibanët festojnë me të shtëna me armë dhe fishekzjarre largimin e amerikanëve

Fluturimet e fundit amerikane nga Afganistani përfunduan 24 orë para afatit.

Deri në 200 qytetarë dhe mijëra aleatë janë lënë pas, të cilët përballen me një makth nën talibanët, të cilët festojnë tërheqjen e Amerikës nga lufta 20-vjeçare me armë dhe fishekzjarre.

Gjenerali Kenneth F. McKenzie tha se fluturimi i fundit u nis nga Kabuli pak pas mesnatës të martën në mëngjes me kohën lokale “Ka shumë trishtim të lidhur me këtë largim,” tha ai me video lidhje në një konferencë të Pentagonit.

Kjo i jep fund luftës së Amerikës në Afganistan pas 20 vjetësh dhe vdekjes së pothuajse 2500 trupave amerikane.

Kjo do të thotë që Presidenti Biden përmbushi afatin e tij më 31 gusht dhe se anëtarët e shërbimit amerikan nuk janë në rrezik. Ai tha se bota pret që talibanët të mbajnë premtimin e tyre për të lejuar kalimin falas për ata që duan të largohen.

Republikanët dënuan një largim të nxituar që i la amerikanët të bllokuar në një tokë armike. Një ish -oficer paramilitar i CIA -s tha: “Asgjë nuk ndihet mirë ose e drejtë në këtë tërheqje poshtëruese”

Sekretari i Shtetit Antony Blinken tha se puna do të vazhdojë për të ndihmuar 100-200 amerikanë që mbeten pas.  Ndërkaq dëshmitarët thanë se luftëtarët talibanë qëlluan me armë zjarri në ajër ndërsa u përhap fjala se fluturimi i fundit ishte larguar. Një zëdhënës i talebanëve deklaroi fitoren dhe tha se vendi “fitoi pavarësinë e plotë”.