Aksidenti

Sot pritet të lirohen nga spitali i Kroacisë edhe tre kosovarë që po merrnin trajtim mjekësor pas aksidentit

Sot do të lirohen nga spitali i Kroacisë tre kosovarë që mbetën me lëndime më të rënda trupore dhe po merrnin tash e disa ditë trajtim mjekësor.

Lajmin e ka bërë të ditur mbrëmë, ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla kur ka njoftuar se janë dje liruar nga spitali i Kroacisë edhe dy bashkatdhetarë që pësuan lëndime gjatë aksidentit tregjik të dielën në Slavonski Brod të Kraocisë, kurse tre të tjerë do të lirohen sot

“Përderisa gjatë tërë ditës ndajmë dhimbjen me familjarët e viktimave të aksidentit në Sllavonski Brod, të cilët u sollën sot dhe po varrosen në vendlindjet e tyre, lajme të mira vijnë nga Kroacia. Dy bashkëkombës u liruan nga spitali e tre lirohen nesër kurse edhe Muharremi ka dal nga kujdesi intensiv dhe është në gjendje stabile. Gjithë të lënduarve shërim sa më të shpejt, e familjarëve të viktimave forcë për ta përballuar dhimbjen”, ka thënë ai mbrëmë.

Aksidenti tragjik i autobusit nga Kosova, që po udhëtonte në linjën Frankfurt-Prishtinë, ndodhi të dielën, ku si pasojë kanë vdekur 10 persona humbën jetën dhe mbi 40 të tjerë u lënduan.

Trupat e pajetë u sollën dje në Kosovë, ku edhe iu është dhënë lamtumira e fundit.