Japoni

Serbia, kampione bote në volejboll për femra

Serbia është shpallur kampione bote në volejboll për femra, pas një ndeshjeje fantastike ndaj Italisë, që përfundoi me rezultatin 3-2.

Në Jokohama të Japonisë, Italia e nisi shumë mirë ndeshjen, duke fituar setin e parë 21-25. Serbia barazon rezultatin duke fituar setin e dytë 25-14.

Italia kaloi sërish në avantazh duke fituar setin e tretë 23-25, ndërsa Serbia iu përgjigj me fitoren e setit të katërt 25-19.

Në setin final, serbet fituan 15-12 dhe ngritën lart Kupën e Botës.