VIDEO

Sekretari amerikan i Mbrojtjes: Qeveria kineze po e përdorte balonën për të “mbikëqyrur vendet strategjike” në SHBA

Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Lloyd Austin, tha se balona e rrëzuar nga SHBA-ja mbi Oqeanin Atlantik të shtunën po përdorej nga qeveria kineze “për të mbikëqyrur vendet strategjike në Shtetet e Bashkuara kontinentale”.

Presidenti amerikan Joe Biden i dha autorizimin Pentagonit të mërkurën për ta rrëzuar balonën “sapo misioni të mund të realizohej pa rrezik të panevojshëm për jetën e amerikanëve nën shtegun e balonës”, tha Austin në një deklaratë pasi ushtria rrëzoi avionin të shtunën, transmeton Telegrafi.

“Departamenti i Mbrojtjes zhvilloi opsione për të rrëzuar balonën në mënyrë të sigurt mbi ujërat tona territoriale, duke monitoruar nga afër rrugën e saj dhe aktivitetet e mbledhjes së inteligjencës”, vazhdoi Austin, duke shtuar se liderët ushtarakë u koordinuan me qeverinë kanadeze në mision.

“Veprimi i sotëm i qëllimshëm dhe i ligjshëm tregon se presidenti Biden dhe ekipi i tij i sigurisë kombëtare do të vënë gjithmonë sigurinë e popullit amerikan në radhë të parë duke iu përgjigjur në mënyrë efektive shkeljes së papranueshme të sovranitetit tonë nga Republika Popullore e Kinës”, tha Austin.