Serie A

Sassuolo mposht kampionin e Italisë dhe futet në garë për mbijetesë

Sassuolo ka mposhtur Interin me rezultat 1-0 në kuadër të javës së 35-të të Serie A, duke shtuar gjasa për mbijetesë.

Vendasit u futën në lojë më rendësin e pikëve, pasi prej se kanë arritur në Serie A, nuk kanë qenë në këtë pozitë, ndërsa mysafirët pas festave të titullit të kampionit.

Kjo bëri që Sassuolo të merrte epërsinë, me Armand Lauriente që shënoi për 1-0.

Interi arriti të barazonte me Lautaro Martinezin në minutën e parë të kohës shtesë të pjesës së parë, por që goli u anulua për pozitë jashtë loje.

Edhe pjesa e dytë, nuk është se solli shumë gjëra, me Sasssuolon që dëshironte ta mbronte “me mish e me shpirt” rezultatin.

Marko Arnautovic ishte afër të barazonte, por që nuk ia doli, pasi goditja e tij u bllokua.

Sassuolo tani ka 29 pikë dhe shton gjasat për të mbetur në Serie A, ndërsa Interi ka 89 pikë.