Shën Petersburg

Rusi| Shpërthen tubacioni i gazit, autoritetet reagojnë me urgjencë, ja çfarë dyshohet

Një tubacion gazi ka shpërthyer jashtë Shën Petersburgut në Rusi.

Sipas mediave të huaja bëhet me dije se ky shpërthim i fuqishëm ka shkaktuar një zjarr të madh që mund të shihej larg kilometrave të tëra.

Sipas Ministrisë ruse të Emergjencave, shpërthimi u shkaktua nga një problem i shfaqur ne tubacion dhe askush nuk u lëndua.

Presioni në linjë që atëherë është ulur dhe termocentrali aty pranë është kaluar në naftë për të siguruar furnizim të pandërprerë me ngrohje, shkroi guvernatori i rajonit Alexander Drozdenko në Telegram.

Kjo ngjarje vjen pasi të paktën nëntë persona, përfshirë katër fëmijë, u vranë në një shpërthim gazi në ishullin lindor të Rusisë Sakhalin, më herët sot.