Problemet

Raiola: E ardhmja e futbollit italian në krizë, nëse vazhdohet me racizëm

Superagjenti, Mino Raiola ka thënë se “futbolli italian nuk ka të ardhme nëse nuk dështon ta luftojë kancerin, që është racizmi.

Raiola ka disa lojtarë të zinj në klientelën e tij, përfshirë Paul Pogban, Romelu Lukakun dhe Moise Kean dhe ai është shumë i hidhëruar me koret për majmunët që kishin për temë Kalidou Koulibalyn gjatë humbjes se Napolit 1-0 kundër Interit të mërkurën.

“Racizmi është injoranca pa asnjë dyshim”, ka thënë ai për ANSA.

“Ëshjtë vështirë që të bisedojmë për injorantët, por ata janë të vërtetë dhe janë në futboll? Ku është bashkimi? Ku është uniteti dhe solidariteti në mes te të gjithë lojtarëve dhe gjithë klubeve?”.

“Ky është një problem për pronarët e klubeve dhe tërë lojtarët. Nëse Italia dështon ta mposht këtë kacer këtu nuk ka të ardhme në futboll”.

“Futbolli është pasqyrë e shoqërisë. Ky duhet të jetë një rast unik, i trimërisë, që të përkrahen idetë e mira dhe futbollit duke filluar që nga ky rast, që tani”.