Pandemia

Në Shqipëri 594 raste të reja me COVID-19 dhe 8 të vdekur në 24 orët e fundit

Në 24 orët e fundit, tetë persona kanë vdekur nga COVID-19 dhe janë shënuar 594 raste të reja në Shqipëri.

Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 3180 testime dhe janë shëruar 304 qytetarë.

MSh ka njoftuar shpërndarja gjeografike e rasteve të reja është: 237 raste në Tiranë, 45 në Durrës, 43 në Fier, 33në Shkodër, 32 në Elbasan, 23 në Berat, nga 16 raste në Kamëz dhe Sarandë,14 në Lushnje, 11 në Vlorë, nga 8 raste në Gjirokastër dhe Mallakastër, nga 7 raste në Krujë, Vorë, Patos, Dimal, nga 6 raste në Kukës dhe Lezhë, nga 5 raste në Malësi e Madhe, Kurbin dhe Devoll, nga 4 raste në Gramsh, Kuçovë dhe Roskovec, nga 3 raste Fushë Arrëz, Himarë, Korçë dhe Peçin, nga 2 raste në Kolonjë, Tepelenë, Konispol, Delvinë, Mirditë, Tropojë, Has, Pukë, Vau i Dejës, nga një rast në Shijak, Kavajë, Dibër, Selenicë, Përmet, Këlcyrë, Memaliaj, Pogradec, Skrapar, Cërrik, dhe Librazhd.

Ministria e Shëndetësisë i bën apel qytetarëve të vaksinohen sa më parë, për të mbrojtur veten dhe shëndetin e të tjerëve. Çdo qytetar mbi 18 vjeç, mund të vaksinohet në qendrën shëndetësore ose në pikën më të afërt të vaksinimit të përqendruar./tch/