EURO 2020

Ndeshjet e Euro 2020 në Wembley do të luhen me kapacitet të plotë

Ndeshjet e Euro 2020 në Wembley ka të ngjarë të kenë kapacitet të plotë, raportojnë mediat në Angli.

Testimet e fundit rezultuan me një numër më të vogël të infektuarve, me vetëm 15 raste të COVID-19 me mbi 58,000 njerëz u testuan – duke bërë që Sekretari i Kulturës, Oliver Dowden duke e cilësuar si sukses.

Inkurajuese, nuk kishte asnjë rast nga Leicester City dhe Chelsea që tifozët ishin të pranishëm në stadiumin kombëtar për finalen e Kupës FA.

Image: PA

Dhe sipas Evening Standard, Kampionati Evropian mund të jetë i mbushur me tifozë – me Wembleyn që zë plotë 90,000 tifozë.

Anglia luan në grup kundër Kroacisë, Skocisë dhe Republikës Çeke në Wembley, e cila gjithashtu do të presë si gjysmëfinalet ashtu edhe finalen.

Ndeshja e Republikës Çeke në Grupin D është një ditë pasi Mbretëria e Bashkuar ka planifikuar të hyjë në fazën e katërt të bllokimit.

Kryeministri Boris Johnson nuk sheh asnjë arsye për të devijuar nga raporti antiCOVID dhe braktisja e propozuar e distancës sociale.

“Shpresoj se deri më 21 qershor do të ndriçojmë West End përsëri, duke pasur stadiume të mbushura dhe duke rikthyer përsëri dritën dhe Technicolor në jetën tonë kombëtare”, tha ai.

Pritej që Wembley do të funksiononte me rreth 22,500 (25% të kapaciteteve për ndeshjet), por raportimet për stadiumet e mbushura do të ishin një rritje e mirëpritur për kombin përpara turneut.

Gareth Southgate ka publikuar listën me 33 lojtarë për fazën parapërgatitore, para 1 qershorit, atëherë kur duhet të publikojë listën zyrtare prej 26 futbollistëve.