Muriqi vendimtar në fitoren e rëndësishme të Mallorcës në luftë për ekzistencë

Vedat Muriqi ka qenë vendimtar në fitoren shumë të rëndësishme të Mallorcës në luftë për mbetje në La Liga kundër Deportivo Alavesit.

Reprezentuesi i Kombëtares së Kosovës realizoi golin e dytë në fitoren 2:1 të Mallorcës në shtëpi, duke marrë tri pikë shumë të mëdha.

Ishte vetëm minuta e 11-të kur nikoqirët gjetën golin me anë të Prats, me ndihmën e Maffeos.

Në çastet e fundit të kohës shtesë të pjesës së parë, në skenë doli sulmuesi kosovar, Vedat Muriqi që e “shkundi” rrjetën e mysafirëve me një gol të bukur, duke e shmanguar edhe një kundërshtar.

Krejt çfarë bënë mysafirët në pjesën e dytë ishte autogoli i Raillos në minutën e 73-të, por që ishte i pamjaftueshëm të shmangnin humbjen.

Me këtë fitore, Mallorca largohet nga “zona e kuqe”, duke u pozicionuar në vendin e 16-të me 32 pikë. Shtatë më pak ka Deportivo Alaves që mbyll renditjen tabelore në pozitën e fundit.