Ministri ukrainas

Ministri ukrainas: Sanksionet kundër Rusisë s’kanë lidhje me krizën globale të ushqimit që po shpaloset

Ministri i Jashtëm i Ukrainës Dmytro Kuleba ka thënë se sanksionet perëndimore ndaj Rusisë “nuk kanë lidhje” me mungesën e përhapur të ushqimit në botë, shkruan Sky News.

Në një deklaratë, Kuleba tha: “Sanksionet ndaj Rusisë nuk kanë asnjë lidhje me krizën globale të ushqimit që po shpë.

Arsyeja e vetme për mungesat, rritjen e çmimeve dhe kërcënimin e urisë është ushtria ruse që bllokon fizikisht 22 milionë tonë eksporte ushqimore ukrainase në portet tona detare. Kërkoni që Moska të përfundojë bllokadën e saj.”

Rusia dhe Ukraina janë eksportues të mëdhenj të disa prej ushqimeve kryesore më të mëdha në botë dhe mes tyre janë përgjegjëse për 53% të tregtisë globale të vajit dhe farave të lulediellit dhe 27% të tregtisë së grurit, sipas Konferencës së OKB-së për Tregtinë dhe Zhvillimin.

Për momentin, Ukraina ka në magazina sasi të mëdha gruri, të cilat, për shkak të luftës, nuk është në gjendje t’i eksportojë.

Moska dhe Kievi kanë shkëmbyer fajin se cila është përgjegjëse për mbajtjen e ngarkesave të lidhura, me Rusinë që thotë se minat e detit ukrainas penguan kalimin e sigurt.