Afganistan

‘Messi i vogël’ ikën nga shtëpia për shkak të talebanëve

Djaloshi afgan, të cilin e gjithë bota e njohu duke luajtur futboll në fanellën e Lionel Messi, u detyrua të ikën përsëri nga shtëpia për shkak të kërcënimit taleban.

Murtaz Ahmadi, fotoja e të cilit në “fanellën Messi” të bërë nga qesja plastike u bë viral, për herë të dytë duhet të largohej nga shtëpia për shkak të luftës, transmeton KosovaPress.Ahmadi tani është shtatë vjeç, ndërsa në vitin 2016 u fotografua duke veshur një triko të bërë nga qeset plastike blu dhe të bardha.

Pak më vonë, Messi u takua në Katar dhe i dhuroi fanellën e tij të vërtetë. Familja e tij ikën në Kabul gjatë natës dhe nuk morën asgjë me ta, as dhuratën e çmuar të Messi.

Kjo është hera e dytë që ata duhej të iknin në shtëpi – në vitin 2016 ata ishin refugjatë për pak kohë në Pakistan, por u kthyen në Afganistan, shkruan AFP.