Nju Jork

Mediat serbe ende të ‘tronditura’ nga fjalimi i Thaçit në OKB, ja çfarë bëjnë për ta kontestuar atë (VIDEO)

“Kurir” në versionin online ka për kryelajm veprimet e Ambasadores së Kosovës në SHBA, Vlora Çitaku.

Fjalimi i presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi në mbledhjen e Këshillit të Sigurimit në OKB vazhdon të komentohet nga politikanët dhe mediat serbe.

Për më tepër, “Kurir” në versionin online ka për kryelajm veprimet e Ambasadores së Kosovës në SHBA, Vlora Çitaku.

“Ambasadorja e Kosovës, Vlora Çitaku e shkroi fjalimin e Hashim Thaçit, dhe në të njëjtën kohë gjatë mbledhjes qëndronte prapa tij duke i ndihmuar”, shkruan “Kurir”.

Mbledhja e Këshillit të Sigurimit u ftua me kërkesë të Serbisë për të diskutuar për zhvillimet në Kosovë përfshirë vendosjen e taksës 100 për qind ndaj mallrave serbe dhe formimit të ushtrisë së Kosovës.

Thaçi në OKB ia numëron Vuçiqit një nga një masakrat kundër 13500 shqiptarëve