Pas medaljeve të fituara

Kaq pikë olimpike morën xhudistet e Kosovës në Kinë

Sot u zhvillua gara e xhudos World Judo Master Guangzhou në Kinë, ku Kosova mori dy medalje, një të artë e një të argjendtë dhe vendin e shtatë me Akil Gjakovën.

Distria Krasniqi mori medaljen e artë pasi mposhti japonezen Konda me Ippon në kategorinë -48 kg, kurse Nora Gjakova të argjendtën pasi humbi në finale nga japonezja Tsukasa Yoshida në kategorinë -57 kg.

Akil Gjakova morri vendin e shtatë në kategorinë -73 kg.

Distria Krasniqi pas kësaj fitoreje ka 1800 pikë olimpike, Nora Gjakova 1260 pikë olimpike dhe Akil Gjakova mori 478 pikë olimpike.

https://www.facebook.com/driton.kuka/posts/10215716544564540