Champions League

Ja 12 skuadrat e kualifikuara për në fazën eliminatore të Champions League, kanë mbetur edhe katër “biletat” e fundit

Mbrëmja e së mërkurës shpërbleu dy bileta të reja për fazën e 16-të në Grupin “B”: Arsenalit falë fitores së madhe kundër Lens (6-0) dhe PSV Eindhoven që i rrëmbeu suksesin Sevilles (3-2).

Grupi “F” mbetet një nga më të pavendosurit, pasi tre skuadra do të mund të besojnë ende në të tetën në ditën e fundit: Copenhagen, Galatasaray dhe Manchester United.

12 skuadrat tashmë janë kualifikuar për në raundin e 16-të të C1 janë:

Bayern Munich (1 në grupin A)

Arsenal (1 në grupin B)

PSV Eindhoven (i 2-ti në grupin B)

Real Madrid (1 në grupin C)

Real Sociedad (1 ose i dyti në grupin D)

Inter ( 1 ose 2 në grupin D)        

Lazio (1 ose 2 në grupin E)

Atlético Madrid (1 ose 2 në grupin E)

Borussia Dortmund (1 ose 2 në grupin F)

Manchester City (1 në grupin G)

RB Leipzig (i 2-ti në grupin G)

FC Barcelona (i 1-ti në grupin H)

Ata që ende mund të kualifikohen në raundin e 16-të të C1 janë:

Grupi “A”: FC Kopenhagë, Galatasaray, Manchester United

Grupi “C”: Napoli, SC Braga

Grupi “F”: PSG, Newcastle, AC Milan

Grupi “H”: Shakhtior Donetsk, FC Porto

Ata që do të kalojnë në “play-off”-in e Europa League:

Feyenoord Rotterdam (i 3-ti në grupin E)

Young Boys (i 3-ti në grupin G)

Ata që janë eliminuar nga të gjitha garat evropiane:

Celtic Glasgow (grupi E)

Crvena Zvezda Beograd (grupi G)

Royal Antwerp (grupi H)

Në pritje të njohjes të të gjitha klubeve, do të hidhet shorti për fazën e 16-të, i cili është caktuar të hënën e ardhshme, më 18 dhjetor, në mesditë në Nyon të Zvicrës, në selinë e UEFA-s.