FFK-ja e mohon lajmin se FIFA i ka dhënë leje Sadikut të luajë për Kosovën

Dje është raportuar se FIFA ia ka dhënë lejen Loret Sadikut për të luajtur për Kombëtaren e Kosovës, mirëpo sot Federata e Futbollit të Kosovës e ka mohuar një gjë të tillë për Gazetën Express.

Federata e Futbollit e Kosovës njofton opinionin se çështja e futbollistit Loret Sadiku, pjesë e skuadrës turke Kasimpasa, ende është në proces dhe ende nuk ka një vendim zyrtar nëse do t’i lejohet paraqitja me Kosovën në të ardhmen.

FIFA deri më tash ka refuzuar ta lejojë Sadikun të luajë për Kosovën, me arsyetimin se ka humbur mundësinë e ndërrimit të përfaqësueses kur ka bërë kërkesë që nga Suedia të kalojë te Shqipëria, mirëpo futbollisti në fjalë në fakt nuk e ka zhvilluar asnjë ndeshje me kombëtaren shqiptare.

Sadiku ka vetëm tri paraqitje me Kombëtaren e Suedisë U-23, dhe ka refuzuar që të luajë për Kombëtaren e Shipërisë pasi dëshiron të jetë pjesë e skaudrës së “Dardanëve”.