Edi Rama reagon pas arrestimit të ‘Eskobarit të Ballkanit’: Realizuam operacionin me sukses

Kryeministri Rama e ka përshëndetur menjëherë në rrjetet sociale dorëzimin e të shumëkërkuarit Klement Balili, lëvizje të cilën e ka quajtur një hap të madh në luftën kundër krimit të organizuar.

Më tej, Rama thotë se fakti që Balili gjendet tashmë prapa hekurave është një përgjigje kuptimplotë për të gjithë “qentë”, siç i quan ai, që lehin ndërkohë që karvani ecën përpara me vendosmëri.

“Klement Balili prapa hekurave një hap i madh përpara në luftën kundër krimit të organizuar dhe një përgjigje kuptimplotë, për të gjithë qentë që lehin, ndërkohë që karvani do të ecë me vendosmëri përpara Urime për këtë rezultat Ministrit Lleshi, Policisë së Shtetit dhe SHISH”, shkruan Rama, duke e përfunduar kështu reagimin e tij me urimet për ministrin Lleshaj dhe institucionet e përfshira në këtë operacion.

Por, ndryshe nga sa u raportua paraprakisht, për një vetëdorëzim të Klement Balilit në Policinë e Shtetit, Rama ka një pozicionim tjetër.

“Çfarë kazani që zien për vetëdorëzim, duke e nxjerrë sikur KB u ndal te dera e policisë pas një shëtitjeje në pedonalen e Delvinës. Ky është një nga operacionet më të sofistikuara policore, që ka vazhduar muaj të tërë. Vetëdorëzimi është thjesht realizimi me sukses i tij”.

Me këtë reagim, Rama lë të kuptohet se Balili nuk është vetëdorëzuar, por është kapur ose bindur, nga policia dhe shërbimet sekrete.