Europa Ligë

Chelsea përfundon grupet pa humbje në Europa Ligë

Chelsea ka arritur që të mos merr asnjë humbje në Europa Ligë. Ata sonte kanë barazuar kundër Vidieton, një barazim që i bën ata të pamposhtur në gjashtë ndeshje të Europa Ligë në Grupin L
Chelsea i Maurizio Sarrit nuk ka lejuar befasi dhe ka barazuar sonte në Hungari, pavarëësisht një ndeshje me shumë kthesa.

Të parët që shënuan ishin londinezët e Sarrit, Ëilliam shndërroi në gol një goditje të lirë duke shënuar në anën e djathtë të portierit.

Mysafirët u kthyen shpejt në lojë pasi që në minutën e 32’të pas ekzekutimit të një goditje nga këndi, Ampadu shënoi autogol.

Me këtë rezultat përfundoi edhe pjesa e parë.

Në pjesën e dytë ishin vendasin që treguan ndeshje më të mirë.

Ata arritën që të kalojnë në epërsi në minutën e 56, ku Nego shënoi një supergol pas një asisti te Milanov.

Pas golit, Chelsea sulmoi më shumë dhe arriti të barazoi, përsëri me një gol të bukur dhe përsëri nga goditja e lirë.

Ishte Olivier Giroud që kësaj radhe shënoi nga goditja e lirë ku goditja e tij përfundoi në anën e majtë të golit.

Chelsea e kishte siguruar kualifikimin në fazën tjetër të Europa Ligës që në xhiron e katër, derisa Vidieton përfundon në pozitën e tretë më 7 pikë.

Në rrethin tjetër nga Grupi L kalon Bate Borisov, të cilët sonte mposhtën PAOK në Selanik me rezultat 1-3, një rezultat që i dërgon ata në mesin e 32 skuadrave më të mira të Europa Ligë.
https://www.televizioni.tv/upload/videos/2018/12/F2PaSnjtIyZ6p8F5vvvD_13_a629c56272e7b901666e3da7cccf14b9_video_720p_converted.mp4