Bundesliga

Bundesliga rikthehet sot, futbolli gjerman merr vëmendjen e merituar

Bundesliga gjermane është liga e parë elitare botërore që kthehet në aktivitete të plota.

Sot (e shtunë) janë planifikuar tetë ndeshje. Shtatë prej tyre fillojnë nga ora 15:30, dhe më interesantja do të jetë derbi i Ruhr, mes Borussia Dortmund dhe Schalke. Nga ora 18:30, Eintracht Frankfurti pret Borussia Monchengladbach.

Bundesliga deri më tani është liga më tërheqëse. Në krye të saj është Bayern Munich, por ka pas tre ndjekës serioz, Borussia Dortmundin, Red Bull Leipzigun dhe Borussia Monchengladbach.

Liga gjermane shpesh nënvlerësohet në sytë e publikut shkaku i mungesës së yjeve global, të cilët më shumë i gjen në Premierligë dhe La Liga.

Fakti që nga të gjitha ligat kryesore, ajo është e para që po rikthehet, kjo mund t’i ndihmojë të arrijë statusin që i takon.

Një numër i jashtëzakonshëm i talentëve të rinj luajnë në Bundesligë, të cilëve klubeve u japin mundësinë dhe i zhvillojnë.

Çdo xhiro sjell nga një xhiro që përfaqëson një përplasje të shkëlqyeshme që është jashtëzakonisht interesante në fushë, por edhe në botën e tifozëve. Derbi i Berlinit dhe i Ruhrit, edhe pse nuk janë magjeps sa El Clasico ose Derby della Madonnina, ato mbesin në mesin e ndeshjeve më të pasionuara në futbollin evropian.

Dhe tashmë, që në rikthim pas pushimit të detyruar nga koronavirus, Bundesliga vjen me derbin Borussia Dortmund – Schalke.