Biden-Trump

Biden dhe Trump përballen në kufirin ShBA-Meksikë në duetin përfundimtar se kush fiton zgjedhjet presidenciale

Joe Biden dhe Donald Trump do të udhëtojnë të dy në kufirin ShBA-Meksikë të enjten, të kyçur në një duel politik për një çështje që mund të vendosë përfundimisht zgjedhjet presidenciale të Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Ai kufi u kalua vitin e kaluar nga 2.5 milionë migrantë pa dokumente, një fluks që ka mbytur objektet e përpunimit dhe ka shtyrë në prag shërbimet sociale në qytetet kryesore amerikane, shkruan BBC, transmeton Klankosova.tv.

Dita ofron një mundësi për presidentin Biden që të përpiqet të bindë votuesit se ai është serioz në lidhje me imigracionin, ndërsa vetë udhëtimi i ish-presidentit Trump është një shans tjetër për të ndriçuar në qendër të vëmendjes një çështje që ka qenë fokusi qendror i karrierës së tij politike.

Zgjedhjet e përgjithshme të nëntorit pritet të jenë një ‘rimeç’ Biden-Trump, megjithëse të dy kandidatët nuk e kanë siguruar ende nominimin e partive të tyre përkatëse.

Trump po viziton Eagle Pass, qytetin kufitar të Teksasit, ku guvernatori republikan Greg Abbott ka sfiduar Shtëpinë e Bardhë Biden duke përdorur ushtarë të Gardës Kombëtare për të ndaluar emigrantët pa dokumente dhe për të ngritur barrikada kufitare, duke përfshirë gardhe me tela që kritikët thonë se janë çnjerëzore.

Ish-presidenti ka të ngjarë të pretendojë këto lloj masash agresive dhe t’i citojë ato si pjesë e arsyes pse kalimet kufitare kanë rënë në Teksas kohët e fundit, ndërsa janë rritur në Arizona dhe Kaliforni – shtete me guvernatorët demokratë.

Shtëpia e Bardhë njoftoi vetëm vizitën e Bidenit në Brownsville, Teksas, disa ditë më parë dhe udhëtimi i presidentit është një tjetër tregues se demokratët po përpiqen t’i përgjigjen një zone të dobësisë së perceptuar.