LAJMI I FUNDIT

Bayerni shkarkon Nagelsmann, Tuchel është trajneri i ri

Drejtuesit e Bayern Munichut i kanë dorëzuar shkarkimin trajnerit të ekipit të parë, Julian Nagelsmann dhe vendin e tij do ta zërë Tomas Tuchel, mësoi gazetari Fabrizio Romano.

Kampioni aktual i Gjermanisë aktualisht zë pozitën e dytë në Bundesligë me 52 pikë, ndërsa kryesuese e tabelës është Borussia Dortmund me një pikë më shumë. Bayern humbi avantazhin e fituar më parë duke humbur nga Bayer Leverkusen në raundin e kaluar – skuadra e zgjedhur e Xabi Alonso fitoi 2:1 pas një kthese të madhe.

Skuadra nga Allianz Arena e nisi keq sezonin, por falë një serie mbresëlënëse rezultatesh gjatë pjesës së dytë të vjeshtës dhe dimrit, arriti në krye të tabelës në kampionatin gjerman. Pasiguria në garën për pozicionin më të lartë në Bundesligë u rrit për shkak se bavarezët shënuan tre barazime të barabarta pas rifillimit të sezonit të klubit në janar, dhe më pas triumfuan në shtatë nga nëntë ndeshjet e ardhshme në të gjitha garat, transmeton Gazeta Sport.

Bayern ishte më i mirë se Paris Saint-Germain në ndeshjen e kthimit të 1/16-tës së Ligës së Kampionëve, ndërsa në xhiron e radhës të kompeticionit kontinental do të përballet me Manchester Cityn.

Nagelsman erdhi në Munih gjatë verës së vitit 2021, kur zëvendësoi trajnerin aktual të kombëtares gjermane, Hansi Flik. Strategu gjerman fitoi një titull të ligës dhe dy trofe të Superkupës në pankinën e Bajernit.

Drejtuesit e bavarezëve vendosën t’ia japin detyrën ish-trajnerit të Borussia Dortmund, PSG dhe Chelsea, Tomas Tuchel, shtoi Romano. /Gazeta Sport/