Barcelona mbetet pa yllin e saj për gjashtë muaj

Braziliani pritet që të mungojë tërë sezonin për klubin katalunas, derisa epidemia e lëndimeve ka shpërthyer në Camp Nou
Mesfushori i Barcelonës, Rafinha do të jetë jashtë për gjashtë muaj për shkak te operimit të gjurit të martën, ka konfirmuar klubi.

25 vjeçari ka lënduar ligamentet e gjurit të tij të majtë në barazimin 1-1 kundër Atletico Madridit dhe i është shtuar operacionit në mënyrë që të rikuperohet më shpejt.

Rafina është njëri prej lojtarëve më të mirë viteve të fundit dhe në shtator të vitit 2015 kishte vuajtur nga lëndimi në gjurin e tij të djathtë. Dy sezone më parë ai po ashtu kishte pas problem me lëndimin e meniskusit.

Kjo do të thotë se mesfushori nuk do të jetë më gati për pjesën tjetër të sezonit për Barcelonën.

Barca është përfshirë nga një krizë me lëndime pasi që për momentin të lënduar janë: Samuel Umtiti, Sergi Roberto, Sergi Samper, Arthur dhe Luis Suarez.

Lëndimi i brazilianit ka lënë trajnerin Ernesto Valverde me vetëm pesë mesfushorë, si Ivan Rakitic, Sergio Busquets, Denis Suarez, Philippe Coutinho dhe Arturo Vidal.

Rafinha u rrit nga sistemi i të rinjve në Barcelonë bashkë me vëllain e tij, që luan për Bayern Munich.

Numri 12 i BarNumri 12 i Barçës ka ngritur titullin dy herë në katër vite si lojtar profesionist në Camp Nou, bashkë me një Ligë të Kampionëve në vitin 2015.

Skuadra katalunase është kthyer në krye të La Ligas të shtunën pas fitores 2-0 kundër Villarrealit, me golat e Gerard Piquie dhe Carles Alena.

Pas ndeshjes Valverde po ashtu e ka uruar special edhe sulmuesin Ousmane Dembele.

“Ai ishte një ndër lojtarët kryesor në këtë ndeshje”, ka thënë ai.

“Ai bëri shumë gjëra të mira dhe ne presim ndeshje të tilla të mira në vazhdim. Ajo çfarë duhet të themi sot është shpejtësia e tij, driblimi dhe goditja që e ndryshoi rregullin”.

Ndeshja tjetër e Barcelonës është në Copa del Rey ku do të përballen të mërkurën kundër Leonesa, para se të udhëtojë shkuar për një udhëtim në vikend në Espanyol.

Javën tjetër ata do të luajnë ndeshjen e fundit finale të grupeve në Ligën e Kampionëve kundër Tottenhamit.