La Liga

Arsyetimi i turpshëm nga Tebas se përse në La Liga nuk do të përdoret teknologjia e vijës së portës

Presidenti i La Ligës, Javier Tebas, ka folur edhe një herë për teknologjinë e vijës së portës pas ndeshjes së El Clasico të së dielës.

Barcelona është zemëruar pasi ka parë që Lamine Yamalit t’i refuzohet një gol për një incident ku dukej se topi mund të kishte kaluar vijën.

Pa asnjë teknikë të disponueshme për vijën e golave, i takonte VAR-it të përpiqej të vendoste se çfarë ndodhi, me rezultatin përfundimtar që nuk ishte gol për Barçën.

Tebas mbrojti mungesën e teknologjisë në atë kohë dhe tani i ka thënë Marcas se në thelb nuk ia vlen paratë.

“Nuk është një teknologji e përsosur dhe kjo është arsyeja e parë. Por, nuk është vetëm se, gjatë një sezoni, golat fantazmë ndodhin tre ose katër herë, dhe nëse shtoni se nuk është perfekt, vlera është shumë e lartë për përdorimin që merr”, deklaroi i pari i La Ligës.

“Do të thotë të investosh nga pesë deri në gjashtë milionë që të dy kategoritë ta përdorin një herë dhe me dyshime. Me VAR, 99 për qind e ndeshjeve mund të zgjidhen”.

La Liga ka pasur shumë kritika për mungesën e teknologjisë së vijës së portës pas ndeshjes, me incidentin që dëshmon se VAR është i pamjaftueshëm për incidente të tilla.