“Archivo VAR”

“Archivo VAR” thotë se topi e ka kaluar 100 për qind vijën e portës së Lunin

Një kënd i ri i ‘golit fantazmë’ të Lamine Yamal për Barcelonën kundër Real Madridit është shfaqur.

La Liga u kritikua gjatë përballjes së të dielës në El Clasico në Bernabeu, pasi 16-vjeçari mendoi se u kishte dhënë epërsinë katalanasve me një goditje nga “këndi i vdekur”.

Goditja e Yamal dukej se kishte mposhtur portierin Andriy Lunin përpara se ukrainasi të arrinte të largonte topin nga porta.

Ndeshja ishte e barabartë me 1-1 në atë kohë, por liga spanjolle nuk ka teknologji të vijës së portës në lojë.

Si rezultat, arbitri ndaloi lojën dhe VAR-i nuk mund të konfirmonte nëse e kishte kaluar me të vërtetë vijën, me vetëm dy kënde të disponueshme në përsëritje.

Megjithatë, një kënd i ri i golit të supozuar është shpërndarë nga “Archivo VAR”, ku duket sikur topi ka kaluar vijën e portës.

Në video, portieri i Realit, Lunin, shihet brenda portës së tij dhe duke tentuar dëshpërimisht ta largojë topin, por goli nuk u pranuar.