Ambasadori Greiçevci ia dorëzoi letrat kredenciale Mbretit të Holandës (VIDEO)

Ambasadori i i Republikës së Kosovës, Lirim Greiçevci, i ka dorëzuar Letrat Kredenciale Mbretit të Holandës, Lartmadhërisë së Tij, Willem-Alexander, thuhet në njoftimin për media.

Ceremonia në Pallatin Mbretëror në Hagë filloi me intonimin e himnit të Kosovës nga orkestra mbretërore dhe inspektimin e gardës mbretërore nga Ambasadori Greiçevci.

Ambasadori Greiçevci më pas dorëzoi Letrat Kredenciale dhe zhvilloi një takim me Mbretin e Mbretërisë së Holandës. “Me këtë rast, duke përcjellë përshëndetjet e Presidentit Thaçi, ai shprehu falënderim të veçantë për mbështetjen e Holandës dhe marrëdhëniet e shkëlqyeshme ndërmjet dy shteteve. Njëkohësisht, Ambasadori Greiçevci premtoi se do të angazhohet për intensifikimin e marrëdhënieve bilaterale”, thuhet në njoftim.

Në këtë ceremoni, Ambasadori Greiçevci u shoqërua nga bashkëshortja, znj. Lindita Greiçevci, si dhe diplomatët e ambasadës: z. Besnik Ramadanaj, Këshilltar, znj. Yllka Geci, Sekretare e Parë dhe Kolonel Ahmet Ajeti, Atashe i Mbrojtjes, bën të ditur komunikata.

Në shkurt të vitit të ardhshëm, Ambasada e Republikës së Kosovës në Mbretërinë e Holandës shënon 10 vite nga hapja e saj.

Mbretëria e Holandës është vendi i 23-të që ka njohur pavarësinë e Kosovës, përkatësisht më 04 mars 2008.

https://www.youtube.com/watch?v=U8UlR–H9hM