Koronavirusi

Zyrtari i lartë i OBSH’së: Vala e dytë e koronavirusit më vdekjeprurëse se e para, do shfaqet dimrit

Vendet evropiane duhet të bëjnë kujdes nga vala e dytë e shpërthimeve të infeksioneve me koronavirus, pasi pandemia nuk ka mbaruar, bëri me dije zyrtari më i lartë i Organizatës Botërore të Shëndetit në Evropë.

Në një intervistë ekskluzive për mediumin britanik ‘The Telegraph’, Dr Hans Kluge, drejtor për rajonin evropian të OBSH-së, dha një paralajmërim të ashpër për vendet që fillojnë të lehtësojnë kufizimet e tyre, duke thënë se tani është “koha për përgatitje, jo festë”.

Dr Kluge theksoi se, pasi numri i rasteve të Covid-19 rënia e numrit të rasteve në disa shtete evropiane nuk nënkupton se pandemia është në përfundim. Epiqendra e shpërthimit evropian tani është në lindje, me numrin e rasteve në rritje në Rusi, Ukrainë, Bjellorusi dhe Kazakistan, paralajmëroi ai, shkruan The Telegraph.

Vendet duhet ta shfrytëzojnë këtë kohë me mençuri dhe të fillojnë të forcojnë sistemet e shëndetit publik, si dhe ndërtimin e aftësive në spitale, kujdesin parësor dhe njësitë e kujdesit intensiv, tha ai.

“Singapori dhe Japonia e kuptuan që herët se kjo nuk është kohë për t’u festuar, është kohë për përgatitje. Kjo është ajo çfarë po bëjnë vendet skandinave – ata nuk përjashtojnë një valë të dytë, por shpresojnë që virusin të lokalizohet dhe ata të mund t’ia hedhin atij sa më shpejt që të jetë e mundur”, tha Dr Kluge.

Ai paralajmëroi gjithashtu se një valë e dytë mund të përkonte me një shpërthim të sëmundjeve të tjera infektive.

Shumë ekspertë, përfshirë këtu shefin kryesor mjekësor të Anglisë, Profesorin Chris Whitty, kanë paralajmëruar se një valë e dytë e pandemisë mund të jetë edhe më vdekjeprurëse se e para, duke shfaqur si provë pandeminë e gripit spanjoll të vitit 1918-20.

“Ne e dimë nga historia se gjatë pandemive vendet që nuk janë goditur herët mund të goditen në një valë të dytë,” tha Dr Kluge. “Çfarë do të shohim në Afrikë dhe Evropën Lindore? Ata janë afër kurbës – disa vende janë duke thënë:” Ne nuk jemi si Italia “dhe pastaj, dy javë më vonë, bum! Ata për fat të keq mund të goditen nga një valë e dytë, kështu që ne duhet të jemi shumë të kujdesshëm”.

Në dy javët e fundit, shumë vende evropiane kanë filluar të zhbllokojnë ekonomitë e tyre dhe të lejojnë një rifillim të jetës normale