Vrasje ç’njerëzore

Vrasje ç’njerëzore në Maine, amerikania vdes pasi u therë me thikë rreth 500 herë

Një grua në Maine u godit me thikë 484 herë gjatë një sulmi të furishëm që policia tha se ishte kryer nga një çift që kërkonte të vidhte pilula Xanax dhe para prej saj.

Kimberly Neptune, 43, nga Perry, kishte qindra plagë në këmbë, stomak, qafë dhe kokë kur trupi i saj i gjakosur u zbulua nga vëllai i saj i mbështjellë me një batanije në muajin prill, përshkroi situatën detektivi i Policisë së Shtetit amerikan, Lawrence Anderson në një deklaratë që u zbulua të mërkurën.

Donnell Dana, 39 vjeç dhe Kailie Brackett, 38, të dytë u akuzuan për vrasje më 29 prill, më shumë se një javë pas vrasjes brutale të Neptunit.

Dana kishte jetuar më parë me Neptunin, por u largua nga shtëpia e saj në vitin 2021. Ai dhe Brackett kanë një fëmijë të vogël së bashku, raporton nypost.

Deklarata e policisë pretendonte se Brackett kishte akuzuar Neptunin për vjedhje të parave dhe se Dana dhe Brackett kishin planifikuar t’i grabisnin asaj 300 pilula Xanax dhe para.

Një ditë pas vrasjes së Neptunit, Brackett dyshohet se i tha një dëshmitari për sulmin vdekjeprurës.

Sipas deklaratës, Brackett i tha dëshmitarit se ajo e thirri Neptunin më 20 prill dhe organizoi që të takoheshin mbrëmjen tjetër.

Kur Brackett dhe Dana u shfaqën së bashku në apartamentin e Neptunit, burri dyshohet se akuzoi viktimën, ndërsa gruaja vazhdoi të plaçkiste banesën e saj në kërkim të drogës, parave dhe bizhuterive.

Policia në atë kohë publikoi pamjet e ekranit nga video e mbikëqyrjes së një fqinji që tregonte një person të veshur me të zeza duke ecur pranë vendit të krimit. Ai person më vonë u identifikua si Brackett.

Neptuni ishte një anëtar i fisit Passamaquoddy i cili punonte si një amvise sezonale. Sipas biografisë saj, ajo ka lënë pas shumë vëllezër e motra, mbesa dhe nipër.