Vlerësimi i lojtarëve / Salah notë befasuese, lojtari më i mirë i finales shpallet…

Liverpooli është shpallur kampion i Europës për herë të 6-të në histori të klubit.

Skuadra e drejtuar nga Jurgen Klopp fitoi me rezultatin 2-0 ën përballjen në finale kundër Tottenhamit.

Golin e parë në këtë takim e realizoi sulmuesi egjiptian, Mohamed Salah, në minutën e 2’, nga pika e bardhë e penalltisë.

Por fitoren e ‘The Reds’ e vulosi ylli belg, Divock Origi, i cili realizoi 3 minuta nga fundi i takimit duke ngritur peshë stadiumin “Wanda Metropolitano”.

Pas ndeshjes ‘WhoScored’ publikoi notat e lojtarëve, ndërsa befasues është fakti që Alisson është shpallur lojtari më i mirë i ndeshjes.

Portieri i Liverpoolit ka marrë notën më të lartë (8.7), ndërsa Salah mori notën e ulën (6.8).