Veti antioksiduese

Vetitë mjekësore të specit të kuq

Speci i kuqe vjen nga Amerika tropikale dhe është në dispozicion në të gjithë botën.

Ka shumë arsye për konsumimin e tij, pasi përmban shumë gjëra ushqyese dhe të shëndetshme, siç janë vitamina C, A dhe beta-karotina.Përveç kësaj, përmban pak yndyrë dhe kalori, kështu që niveli i kolesterolit të keq në trup nuk rritet. Meqenëse përmban vitamina, ky lloj i perimeve lufton shumë sëmundje, transmeton KosovaPress.

Forcon metabolizmin Speci i kuq është jashtëzakonisht efektiv kur vjen puna te humbja e peshës, pasi përmban shumë pak kalori.

Gjithashtu, përshpejton metabolizmin duke ulur trigliceridet, gjë që ndihmon në djegien e kalorive dhe mbajtjen e kolesterolit nën kontroll. Ai gjithashtu parandalon çrregullime të tretjes që shkaktojnë sekrecion të lëngjeve të tretjes.

Veti antioksiduese Radikalet e lira të pranishme në organizëm janë përgjegjëse për shkaktimin e dëmtimit të qelizave, nervave dhe enët e gjakut. Speci i kuq është një burim i pasur i vitaminave A dhe C, të cilat janë antioksidues të fuqishëm.

Ata ndihmojnë në luftimin e radikaleve të lira në trup dhe ndihmojnë në trajtimin e sëmundjeve të zemrës, osteoartritit, astmës bronkiale, kataraktave etj. Parandalon kancerin Është konstatuar se konsumi i specit të kuq siguron mbrojtje nga kanceri nëse konsumohet si një dietë e rregullt.

Çliron nga dhimbjet Capsaicin që gjendet në specat e kuq bllokon transmetimin e dhimbjes nga lëkura në palcë kurrizore. Ndihmon në trajtimin e nevralgjisë, dhimbjes së lidhur me herpes dhe traumën e amputimit post-operativ, duke lehtësuar kështu dhimbjen tuaj. Forcon imunitetin Speci i kuq është i pasur me vitaminë C dhe stimulon qelizat e bardha të gjakut në luftën kundër infeksioneve, gjë që çon në forcimin e sistemit imunitar.

Vitamina C dhe flavonoidet, gjithashtu parandalojnë probleme të frymëmarrjes siç janë inflamacioni i mushkërive, astma dhe frymëmarrjen e rëndë.