Barcelona

Vetëm pesë lojtarë janë “të paprekshëm” te Barcelona – të tjerët janë në shitje

Është një listë  me lojtarë që duket se shfaqet çdo verë në lidhje me Barcelonën, pasi ata sërish hyjnë në një verë që kërkon të bëjë shitje.

Lista e lojtarëve për të cilët Blaugranët nuk do të marrin në konsideratë oferta, apo ‘të paprekshmit’. Këtë vit, kjo listë është vetëm pesë futbollistë, dhe Barcelona do të jetë e hapur për shitje për të gjithë lojtarët e tjerë.

Sipas Sport, këtë vit kjo listë përfshin Pedri, Gavi, Lamine Yamal dhe Pau Cubarsi. Të katër kanë kuptim si lojtarë të rinj me potencial për t’u bërë më të mirët në planet në pozicionin e tyre, dhe ata që mbajnë shpresat e tifozëve të Barcelonës që ëndërrojnë për një të ardhme më të ndritur.

Emri i pestë është gjithashtu vetëm 19 vjeç, por etiketa e tij ‘e patransferueshme’ vjen si befasi: Mikayil Faye. Mbrojtësi senegalez u bashkua nga skuadra kroate e divizionit të dytë NK Kustosija për 1.5 milion euro verën e kaluar dhe ka bërë përshtypje për Barca Atletic të Rafael Marquez, por ende nuk ka bërë debutimin e tij në ekipin e parë.

Plani me Faye është që atij t’i rritet paga dhe të promovohet në ekipin e parë këtë verë, me synimin për t’u bërë një nga lojtarët kryesorë të tyre në vitet e ardhshme. Një qendërmbrojtës me këmbë të majtë që do të sugjeronte se Cubarsi dhe Faye shihen si çifti qendror mbrojtës i së ardhmes.

Faye dukej sikur ai ishte një kandidat kryesor për një shitje të shpejtë këtë verë, si një lojtar me të cilin ata mund të kthenin një fitim të madh dhe me shumë interes. Fakti që ai ende nuk ka debutuar me ekipin e parë do të thotë se ata mund ta bëjnë këtë pa ndikuar në ekipin e parë, por ndoshta kjo vetëm e forcon idenë se Ronald Araujo do të largohet këtë verë.