Luftë

Ushtari rus në Kharkiv i thotë babait të tij: Gjithçka është keq, Rusia po humbet dhe nuk kemi ku të ikim

Një ushtar rus në Kharkiv i ka thënë babait të tij në një telefonatë të përgjuar nga inteligjenca ukrainase se “gjithçka është keq”, Rusia “po humbet” dhe ata nuk kanë “ku të ikin”.

Sipas Business Insider, ushtari ai, në një telefonatë të përgjuar nga inteligjenca ukrainase, ka theksuar se kolegët e tij trupa nuk kanë “ku të shkojnë” ndërsa Ukraina vazhdon kundërsulmin e saj të shpejtë.

Shërbimi i inteligjencës ukrainase publikoi të hënën atë që thotë se është një telefonatë midis një ushtari rus në rajonin verior të Kharkiv – ku forcat e presidentit Vladimir Putin janë shkatërruar ditët e fundit – dhe babait të tij.

“Gjithçka është keq, baba”, i thotë ushtari babait të tij kur e pyet se si po shkojnë gjërat, sipas një përkthimi të raportit nga Daily Beast. “Ne po humbasim, padyshim, mbi këtë”.

“Po të them seriozisht, e di sa të lënduar kemi?”, ushtari vazhdon, sipas raportit. “Ne nuk kemi ku të ikim. Ata thjesht vazhdojnë të përparojnë, të përparojnë, të përparojnë”.

Telefonata vjen teksa Ukraina vazhdon kundërsulmimin e saj të shpejtë në rajonin verilindor të Kharkivit, ku, që nga fillimi i shtatorit, forcat e saj kanë rimarrë mijëra kilometra katrorë të territorit të mbajtur më parë nga Rusia.

Ndërkohë media shtetërore ruse i ka cilësuar pengesat e Moskës dhe problemet e fushëbetejës si “rigrupim i forcave”.

Ndërkohë, shpejtësia e avancimit të Ukrainës ka habitur trupat ruse – disa marrë prona dhe automjete nga banorët ndërsa ata arratiseshin, sipas Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura të Ukrainës.

Ushtarët rusë të arratisur kanë lënë gjithashtu pas një kaskadë armatimi dhe municioni.

Megjithatë, vë në pah BI, zëdhënësi i Pentagonit, Brig. Gjenerali Pat Ryder u tha gazetarëve të martën se suksesi i kundërofensivës së Ukrainës deri tani nuk është befasi për askënd tjetër përveç Putinit dhe forcave të tij.

“… Ata gjithashtu, përsëri, kanë treguar një aftësi të jashtëzakonshme për të përfituar nga mundësitë që paraqiten në fushën e betejës, dhe kundërsulmi aktual në Kharkiv nuk është përjashtim nga kjo”. /Telegrafi