Alexander Lukashenko

Udhëheqësi i Bjellorusisë kopjon Putinin, nxjerr ligje për shtypje të opozitës dhe mediave

Udhëheqësi me grusht të hekurt i Bjellorusisë, Alexander Lukashenko, ka kopjuar strategjinë e presidentit rus, Vladimir Putin, që përmes dekreteve ligjore ta shtyp opozitën dhe mediat. Lukashenko nënshkroi të martën legjislacionin që ashpërson ligjet e protestës, duke ngritur aksionet e një goditjeje pas rizgjedhjes së tij të diskutueshme vitin e kaluar.

Masat hyjnë në fuqi mes një spastrimi ligjor të paparë të kritikëve të qeverisë dhe shoqërisë civile në vendin ish-Sovjetik pas votimit presidencial vitin e kaluar që shkaktoi demonstrata të mëdha. Ligjet nënkuptojnë se kushdo që është akuzuar për pjesëmarrje në dy protesta të paautorizuara mund të burgoset për tre vjet për një shkelje të përsëritur, sipas dokumenteve qeveritare të botuara në internet.

“Aktiviteti ekstremist” – ose promovimi i tij – dënohet deri në gjashtë vjet. Financimi i tij mbart një afat maksimal prej pesë vjetësh, tregojnë dokumentet. Uebfaqja e pavarur e lajmeve Tut.by, e cila u sulmua kohët e fundit nga autoritetet, tha se ishte e vështirë të përcaktohej se cilat aktivitete mund të konsiderohen ekstremiste sipas ligjeve të reja. Fqinji dhe aleati i Bjellorusisë, Rusia ka përdorur akuza të ngjashme kundër grupeve fetare dhe nacionaliste dhe kohët e fundit përdori etiketën për të synuar mbështetësit e kritikut të burgosur të Kremlinit, Alexei Navalny.

Legjislacioni i ri parashikon gjithashtu deri në shtatë vjet burg për “dhunë ose kërcënim të përdorimit të dhunës” kundër policisë dhe një maksimum prej tre vjet burg për rezistencë ndaj policisë. Disa protestuesve u janë dorëzuar kohët e fundit afate të gjata mbi këto akuza në lidhje me tubimet që shpërthyen pas pretendimit të Lukashenkos për një mandat të gjashtë presidencial në gusht.

Një artikull i ri – që mbante një dënim maksimal pesë vjeçar – gjithashtu u shtua në kodin penal që penalizon botimin e informacionit personal të policisë dhe anëtarëve të familjes së tyre. Demonstratat e pashembullta panë mijëra të arrestuar dhe lënë disa të vdekur.

Ata janë qetësuar, por aktivistët dhe gazetarët ende po marrin dënime me burg. Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian goditën me sanksione dhe ngrirjen e aseteve ndaj zyrtarëve të regjimit dhe Lukashenko, i cili ka qenë në pushtet për më shumë se dy dekada. Qeveria e tij u godit me ndëshkime të reja në maj pasi Lukashenko detyroi një fluturim të Ryanair me një aktivist të opozitës në bord të zbarkonte në Minsk dhe arrestoi atë dhe të dashurën e tij.

Një delegacion nga Bashkimi Evropian, Shtetet e Bashkuara, Mbretëria e Bashkuar, Zvicra dhe Japonia u takuan të martën me Ministrin e Jashtëm të Bjellorusisë, Vladimir Makei dhe bënë thirrje për t’i dhënë fund “trajtimit çnjerëzor” të aktivistëve dhe gazetarëve të pavarur. Detyrimin për ulje të aeroplanit e shumica e shteteve e kanë quajtur kidnapim, e disa shtete edhe akt terrorist. Bjellorusia është shtet satelit i Rusisë, që Putin herë pas here e ndihmon me fonde, duke e mbajtur në pushtet diktatorin Lukashenko. /Ballkani.info/