Presidenti i SHBA

Trump: Ndërtova ekonominë më të madhe në botë, ma shkatërroi Kina me murtajën e saj

Presidenti i SHBA Donald Trump tha të martën se ai kishte ndërtuar ekonominë më të madhe në botë, e cila u ndërpre “tmerrësisht” nga “murtaja” që erdhi nga Kina.

Vërejtjet e Trump erdhën ndërsa amerikanët po votonin në një numër të madh në një nga sondazhet më të përçara presidenciale të hidhura në dekada në të cilat ai sfidohet nga demokrati Joe Biden.

“Ne ndërtuam ekonominë më të madhe në botë, ajo u ndërpre tmerrësisht nga diçka që nuk duhet të kishte ndodhur kurrë, erdhi nga Kina, murtaja. Murtaja nga Kina”, tha Trump për Fox News në një intervistë, e para në ditën e zgjedhjeve .

Trump ka fajësuar vazhdimisht Kinën për pandeminë e koronavirusit që filloi në qytetin qendror kinez të Wuhan në dhjetor të vitit të kaluar dhe akuzoi Pekinin për shtypjen e detajeve të ngjitjes. SH.B.A. është vendi më i prekur nga virusi me mbi 2,31,000 vdekje dhe mbi 9 milion infeksione.

Pandemia shkatërroi ekonominë e vendit, duke rezultuar në humbjen e miliona vendeve të punës.