Italia

Tifozët të habitur pasi mësuan katër rregullat strikte që lojtarët e Italisë duhet t’i ndjekin gjatë Euro 2024

Tifozët kanë mbetur të hutuar pasi u zbuluan katër rregullat strikte të vendosura nga trajneri i Italisë, Luciano Spalletti për Euro 2024.

Italia po kërkon të ruajë kurorën evropiane që fitoi tri vjet më parë pasi mposhti Anglinë me penallti në finalen në Wembley.

Megjithatë, ata janë vendosur në një grup të vështirë përkrah Spanjës, Kroacisë dhe Shqipërisë.

Ky do të jetë turneu i parë i madh i Spallettit në krye, pasi ai mori drejtimin nga Roberto Mancini vitin e kaluar pas një magjie fituese të titullit me Napolin.

Ai konsiderohet si një trajner i talentuar, por shumë tifozë kanë ngritur vetullat mbi rregullat e rrepta që ai ka zbatuar për turneun e kësaj vere.

Siç raportohet nga EuroFoot, Spaletti i ka ndaluar të gjithë lojtarët të përdorin PlayStation, kufje, telefona dhe të luajnë lojëra në mesnatë.

Ai ka të ngjarë të ketë vendosur rregullat në një përpjekje për të shmangur shpërqendrimet dhe fansat kanë qenë të shpejtë për t’iu përgjigjur postimit.

Disa kanë reaguar pozitivisht duke thënë: “Asnjë lojtar serioz nuk do të ankohet për këto rregulla”.

Por, shumica besojnë se janë të ashpër dhe se nuk do të ketë ndonjë ndryshim në mënyrën se si ata performojnë në garë.

“Ata nuk do ta fitojnë trofeun gjithsesi”, tha njëri. Me një përgjigje tjetër: “Ata nuk do ta kalojnë grupin”.

Ndeshja hapëse e Italisë kundër Shqipërisë të shtunën do të jetë ndeshja e tyre e parë e madhe e turneut që nga ajo fitore në finale, pasi ata gjithashtu nuk arritën të kualifikoheshin në Kupën e Botës në vitin 2022.