politikanët

Tahiri: Italia nuk më heton. Politikanët që kanë vjedhur nuk janë dënuar

Daljen para mediave për atë që ai e cilëson të vërtetën, Saimir Tahiri e lajmëroi herët në mëngjes, përmes një postimi në rrjetet sociale.

Me vendimin e prokurorisë dhe gjykatës italiane në duar, që vendosi pushimin e hetimit për të, ish-ministri i Brendshëm, për rreth 20 minuta, shpjegoi para kamerave përse për më shumë se një vit zgjodhi që të heshtë mbi akuzat për trafik droge në bashkëpunim me grupin Habilaj.

Tahiri akuzoi për baltosje, gënjeshtra dhe gjyq publik, gazetarë, analistë, prokurorë, politikanë madje edhe ambasadorë: “Një orkestër e tërë që ndanin interesa politike e jo vetëm, u bënë bashkë ca të nënës e ca të njerkës, bilbila e kopila, se Saimir Tahiri duhej në burg, se nuk e thonin këta, por Antimafia italiane”.

Sipas Tahirit, Prokuroria e Krimeve të Rënda, e cila ka zgjatur afatin e hetimeve për të deri në fund të janarit, ka patur në dispozicion të gjithë kohën për të vërtetuar akuzat: “Unë them boll! 1 vit ishte mjaftueshëm. Tani nuk do hesht. E nëqoftëse nuk mjaftojnë 7 prokurorë, bëjini 70, vetëm mbaroni hetimet dhe tregoni të vërtetën. Siç bëri Prokuroria Antimafia e Italisë dhe gjykata atje. Deri tani është hetuar e gjithë jeta ime, familja ime, miq e të afërm, me kë jam takuar e me kë kam bërë pushime. Kush e si kam paguar dreka, darka, e pushime, madje edhe nëse kam paguar pushimet në Kavalishencën e Durrësit kanë hetuar”.

Tahiri gjithashtu akuzoi Lulzim Bashën, Sali Berishën dhe Ilir Metën se i kanë shpëtuar drejtësisë për vjedhje miliona euro e vrasje.