Ministri serb

Skandal: Aleksandar Vulin i dyshuari kryesor për krimet në ‘Shtëpinë e tmerrit’ ku u kryen shumë masakra

Aleksandar Vulin dyshohet se është i përfshirë në krimin më të madh në Serbi, dyshohet se ai zgjodhi shtëpinë ë e tmerrit ku u kryem masakrat dhe likuidimet më të mëdha.

Kështu thuhet në dëshminë të cilën thuhet se e ka siguruar një medium serb.

Stacioni televiziv serb Newsmax Adria ka siguruar dëshminë e Marko Miljkoviç ‘Butcher’, bashkëpunëtori kryesor i udhëheqësit të dyshuar të klanit kriminal Veljko Belivuk aka Veljko Nevolja, i cili pretendon se ishte takuar me Ministrin e Brendshëm Aleksandar Vulin.

Në dëshminë e tij, Miljković tha se Vulin zgjodhi vetë shtëpinë në Ritopek, ku klani Belivuk-Miljković kreu numrin më të madh të likuidimeve, transmeton Nova.rs.

Miljković, ndër të tjera, thotë se ai nuk kreu ndonjë vepër penale për të cilën akuzohet, dhe ashtu si vetë Veljko Belivuk, ai vendosi të tregojë për lidhjet e tij me majat e shtetit.

Në fillim të deklaratës së tij, ai deklaroi se ishte takuar me Ministrin e Policisë, Aleksandar Vulin, përmes gjyshit të tij Svetozar Vujačić, i cili është këshilltar i Ministrit.

“Në vjeshtën e vitit 2019, unë takova Aleksandar Vulin në klubin gotik, i cili është një klub nate në rrugën Karađorđeva… Pastaj Vulin më sugjeroi që t’i gjeja një” kuti “jashtë Beogradit për një periudhë të caktuar kohe për nevojat e tyre,” tha Miljkovic në deklaratën e tij.

Ai vëren se nuk u takua kurrë me Ministrin e Mbrojtjes, Nebojsha Stefanovic, por si në deklaratën e Belivuk, Miljkovic deklaron se ai dyshohet se ishte me Presidentin e Serbisë në një apartament në Zvezdara të Beogradit.

‘Vučić më tha atëherë që isha i lirë të takohesha me Aleksandar Vulin dhe të bashkëpunoja me të sepse ai është dora e tij e djathtë … Unë së pari e çova Vulin në dy shtëpi, kjo është shumë e rëndësishme, në bregun e majtë të Danubit, Krnjača, Borča, Dele etj. Ai nuk i pëlqente ato dy shtëpi atje për disa arsye, por arsyeja kryesore ishte sepse unë isha nga ato pjesë, kështu që ata nuk do të na lidhnin. Pastaj e çova në Ritopek, atje ai ishte i kënaqur me gjithçka, me garazhin, ai me entuziazëm më tha se gjithçka i shkon për shtat, ai mori çelësat e garazhit, më saktësisht nga distanca dhe tha se askush nuk vjen në atë garazh ndërsa ata përdorin ajo “.

Sipas Marko Miljkoviq, ai u takua për herë të fundit me Vulin në verën e vitit 2020, kur ministri i kërkoi atij një shërbim në lidhje me presidentin e Gjykatës së Lartë.

“Ai donte që unë t’i sugjeroja Milovan Tadiç që Miksa të organizonte të dashurën e tij Tijana Maksimovic Ajfon për të josh dhe më pas të filmonte presidentin e Gjykatës së Lartë, Aleksandar Stepanoviç, sepse, siç thotë Vulin, ai ‘nuk dëshiron të dëgjojë Shefin. ‘

Në nëntor të vitit të kaluar, Stepanoviç dha një intervistë për KRIK, duke thënë se prokuroria ishte përgjegjëse për mosndjekjen e politikanëve të korruptuar. Në deklaratën e tij, Miljković gjithashtu iu referua ‘çështjes Jajinci’, ku u gjetën armë të varrosura nga atentati i pretenduar ndaj Aleksandar Vuçiq, por edhe nga Jovanjica në Vojvodina dhe kultivimi i 12 hektarëve kërp, i cili do të diskutohet më vonë në procedurat.

Ministri i Brendshëm, Aleksandar Vulin, komentoi dëshminë nga marrja në pyetje e Marko Miljkoviq në media dhe vlerësoi se Miljković po merrte informacione konfidenciale në burg.

‘Ai klan ka ekzistuar për shumë kohë dhe tani ata janë në burg dhe nuk do të dalin nga burgu për gjithë jetën e tyre. Ne e dimë se cili është qëllimi i tyre, dhe kjo është që të hedhin një njollë në Ministrinë e Brendshme dhe të gjithë operativët që punojnë në këtë rast ‘, tha Vulin për mbrojtjen e Miljkoviç.

Gjatë paraqitjes së djeshme në TV Pink, Presidenti Vuçiç mohoi çdo lidhje me klanin Belivuk-Miljkovi Mil dhe theksoi se ai ishte i gatshëm ta provonte atë në një provë poligrafike.

Ai u tregoi shikuesve të bisedave politike me fotografi të trupave njerëzorë të prerë, të cilat ai pretendonte se ishin viktimat e pretenduara të udhëheqësit të dyshuar të klanit kriminal, Veljko Belivuk.

Sa për Velja Nevolja, ai tha në deklaratën e tij se Vuçiç dhe bashkëpunëtorët e tij i kërkuan atij më shumë shërbime – për të kontrolluar që tribunët e Partizanit nuk u kënduan kundër presidentit, për të frikësuar ata që organizuan protesta kundër qeverisë, për të siguruar paqen në Paradë. krenaria, por edhe për të ndikuar tek shoferët e taksive për të anuluar protestat kundër aplikacionit të transportit “CarGo”, lexon transkriptimi i seancës dëgjimore të Belivuk, i cili u mor nga KRIK.

Në fillim të gushtit, Prokuroria për Krimin e Organizuar pritet të paraqesë një padi kundër Belivuk, udhëheqësit të grupit kriminel huligan ‘Principi’, i cili punonte brenda klanit malazez Kavac dhe mori disa nga stendat e tifozëve të Partizanit disa vjet më parë pas vrasjes së ish-udhëheqësit Aleksandar Stankoviç. me nofkën Sale Mutavi.

Belivuka dyshohet të jetë pas pesë vrasjeve brutale, një torturë dhe tregti droge dhe klani i tij karakterizohet nga kontakte të forta në vend për vite me radhë – kryesisht në polici dhe politikë.