Sirenat e sulmit ajror nga Rusia ndërpresin dy herë ndeshjen e kampionatit që tërhoqi lojtarët shqiptarë, futbollistët hynë nga fusha në bunker

Ukraina i ka tërhequr së tepërmi si destinacion lojtarët shqiptarë në këtë merkato vere.

Realdo Fili do të nënshkruante me Odesën, ndërsa Taulant Seferi, Ardit Toli dhe Totre iu bashkangjitën Vorskla Poltavas. Por si është situata tani në Ukrainë pas gjithçkaje ndodhi me Rusinë?

Më së miri e shpjegon ndeshja që po zhvillohet tani në elitë mes Ruch Lwow dhe Metalist Kharkiv. Kjo ndeshje është ndërprerë dy herë për shkak të një alarmi për sulm ajror. Menjëherë pas rënies së alarmit, lojtarët futeshin në bunker për të qenë më të sigurt.

Sezoni i ri i kampionatit së Ukrainës ka nisur të martën. Ndeshjet zhvillohen sipas një protokolli të rreptë sigurie. Procedurat ofrojnë, ndër të tjera, mundësinë për të ndaluar lojën në rast të një alarmi kundërajror. Njerëzit e mbledhur në stadium më pas duhet të fshihen në një strehë.

Një situatë e tillë ka ndodhur edhe para ndeshjes së sotme mes Ruch Lwów dhe Metalist Kharkiv. Më në fund lojtarët u kthyen në fushë dhe filluan lojën. Megjithatë, pjesa e parë nuk mund të përfundonte pa problem. Takimi u ndërpre në minutën e 43-të. Shkak ishte sërish alarmi i sulmit ajror.

Kur lojtarët u larguan nga fusha, rezultati ishte 1-1. Sërish u rifillua ndeshja dhe përfundoi pjesa e parë. Pas pushimit, alarmi ra përsëri në minutën e 50-të. Sipas rregullores, nëse alarmi vazhdon për më shumë se 60 minuta, mbledhja mund të përfundojë në një moment tjetër.